Herkese selamlar. Sizlere vereceğimiz doğal güneş kremi tarifine geçmeden bilmenizi istediğim bazı şeyler var. Önce bunlara değineceğim.

Güneşten gelen ultraviyole(UV) yani morötesi ışınlar, ozon tabakasına verdiğimiz zararlar sonucunda yeryüzüne daha yoğun olarak ulaşmaktadır. Uzun süre maruz kaldığımız halde cildimiz önemli ölçüde zarar görmektedir. Tabii ki çeşitli korunma yolları var. Bazı dermatoloji uzmanları Meksika türü şapka takılmasını, bol bol balık ve karpuz tüketilmesini tavsiye ediyor. Bazıları her cildin korunma yollarının farklı olması gerektiğini savunuyor.

Öncelikle saat 12-14 arasında yayılan ve kanseri tetikleyen UV-B ışınlarını mümkün olduğunca vücuda doğrudan almamalıyız. Bu ışınlar ciltte ani kızarıklık ve yanma yapmaktadır. Gün boyu yeryüzüne ulaşan UV-A ışınlarından korunmak için standartlara uygun bir güneş kremi tarifi vereceğim sizlere. Çoğunluğa hitap eden bir tarif bu ve en önemlisi doğal.

Doğal Güneş Kremi Tarifi

Malzemelerimiz şu şekilde:

1 su bardağı katı Hindistan cevizi yağı

2 yemek kaşığı bal mumu

2 E vitamini kapsülü

5 yemek kaşığı saf çinkooksit

4 yemek kaşığı doğal aloe vera jeli

1 yemek kaşığı greyfurt çekirdeği özü

Bu oranları değiştirmeden kendinize yetecek kadar yapabilirsiniz. Çünkü bu şekilde fazla gelmesi olası bir durum. Yaklaşık 300-350 mililitre ediyor. Malzemelerin hepsini internetten alabilirsiniz veya aktar ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Toptan bir üretim yapmadığımız için biraz pahalı gelebilir ama sonuç olarak ev yapımı.

Doğal Güneş Kremi Hazırlanışı

Katı Hindistan cevizi yağını ateşe dayanıklı bir kaba koyun. Bu kabı da tencerenizin içine yerleştirin. Hindistan cevizi yağı birkaç dakika eridikten sonra bal mumunu ekleyin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Sonrasında bu karışımı ateşten alın ve 2 E vitamini kapsülüyle karıştırın. Ardından 10 saniye kadar bekleyip çinkooksiti ve aloe vera jelini ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Sertleşmeden önce karışımı kapaklı cam kavanoza dökün. İçine de greyfurt özünü ekleyin. Soğuk, karanlık bir ortamda üstü kapalı bir şekilde dinlenmeye bırakın. 24 saat sonra ‘doğal güneş kremi’ kullanıma hazır olacaktır.

Not: Hazırlanışı bölümüne hakim olmadan işlemlere başlamayınız. Dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyorum.

Not: Biraz güneş kremi tahmininizden fazla bölgenize yetecektir. Vücudunuza iyice yayarak sürün. Çok güneşli havalarda günde 2 defa kullanabilirsiniz.