Kendinizi kötü hissettiğinizde veya başka bir şekilde üzgün olduğunuzda kendinizi mutfağa koşarken buluyor musunuz? Yemekte rahatlık bulmak yaygındır ve duygusal yeme denen şeyin bir parçasıdır.

Duygusal olarak yemek yiyen insanlar, olumsuz duyguları bastırmak ve yatıştırmak için haftada birkaç kez veya daha fazla yiyeceğe ulaşırlar. Bu şekilde yedikten sonra suçluluk veya utanç bile hissedebilirler, bu da aşırı yeme döngüsüne ve kilo alımı gibi ilişkili sorunlara yol açabilir.

Birinin Duyguları Yüzünden Yemesine Ne Sebep Olur?

İş stresinden finansal endişelere, sağlık sorunlarından ilişki mücadelelerine kadar her şey, duygusal yemeğinizin kaynağı olabilir.

Her iki cinsiyeti de etkileyen bir sorundur. Ancak farklı araştırmalara göre, duygusal yeme kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Neden Yemek?

Olumsuz duygular, bir boşluk hissine veya duygusal bir boşluğa yol açabilir. Yiyeceklerin bu boşluğu doldurmanın ve yanlış bir “dolgunluk” veya geçici bütünlük hissi yaratmanın bir yolu olduğuna inanılıyor.

Zaman zaman sosyal destekten çekilmek, duygusal ihtiyaç, stresi, üzüntüyü ve benzeri şeyleri hafifletmek, fiziksel ve duygusal yeme arasındaki farkı anlamamak ve hormonal değişiklikler ise diğer faktörlerdir. Bu bir duygusal yeme döngüsü yaratabilir.

Duygusal Açlık / Gerçek Açlık

İnsanlar yaşamak için yemek yemeli. Öyleyse, duygusal ipuçları ile gerçek açlık ipuçlarını nasıl ayırt edeceğinizi merak edebilirsiniz. Mayo Clinic’e göre, yaşadıklarınıza dair ipucu vermenize yardımcı olabilecek birkaç farklılık var.

Fiziksel ve duygusal açlık kolayca karıştırılabilir, ancak ikisi arasında temel farklılıklar vardır. Açlığınızın nasıl ve ne zaman başladığına ve yemek yedikten sonra nasıl hissettiğinize dikkat edin.

Duygusal Yemeyi Nasıl Durdurabilirim?

Duygusal açlık yemek yemekle kolayca bastırılamaz.

Doldurmak o anda işe yarayabilirken, olumsuz duygular nedeniyle yemek yemek çoğu zaman insanların eskisinden daha fazla üzülmesine neden olur. Bu döngü tipik olarak, bir kişi duygusal ihtiyaçları doğrudan karşılayana kadar bitmez.

  • Stresle başa çıkmanın başka yollarını bulun.

Olumsuz duygularla baş etmenin başka bir yolunu keşfetmek, genellikle duygusal yemenin üstesinden gelmek için atılan ilk adımdır. Bu, bir günlüğe yazmak, kitap okumak veya günden sonra gevşemek ve gevşemek için birkaç dakika ayırmak anlamına gelebilir.

Zihninizi yiyeceğe ulaşmaktan stres atmanın diğer biçimlerine geçmeniz zaman alır, bu nedenle sizin için neyin işe yaradığını bulmak için çeşitli aktiviteler deneyin.

  • Vücudunuzu hareket ettirin.

Bazı insanlar düzenli egzersiz yaparak rahatlarlar. Bir yürüyüş veya koşu ya da hızlı bir yoga rutini, özellikle duygusal anlarda yardımcı olabilir.

  • Meditasyonu deneyin.

Aşırı yeme bozukluğu ve duygusal yeme tedavisi olarak farkındalık meditasyonunu destekleyen çeşitli çalışmalar vardır.

Basit derin nefes, neredeyse her yerde yapabileceğiniz meditasyondur. Sessiz bir yerde oturun ve nefesinize odaklanın – burun deliklerinize yavaşça girip çıkarak.

  • Bir yemek günlüğü başlatın.

Ne yediğinizin ve ne zaman yediğinizin bir kaydını tutmak, duygusal yemeye neden olan tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olabilir.

  • Sağlıklı diyetle beslenin.

Vücudunuzu beslemek için yeterli besin aldığınızdan emin olmak da önemlidir. Gerçek ve duygusal açlığı ayırt etmek zor olabilir. Gün boyunca iyi yerseniz, sıkıntıdan, üzüntüden veya stresten yemek yediğinizde fark etmek daha kolay olabilir.

  • Destek isteyin.

Üzüntü veya endişe anlarında yalnızlığa direnin. Bir arkadaşınıza veya aile üyesine hızlı bir telefon görüşmesi bile ruh haliniz için harikalar yaratabilir. Yardımcı olabilecek resmi destek grupları da vardır.

  • Olumlu iç konuşma üzerinde çalışın.

Utanç ve suçluluk duyguları duygusal yeme ile ilişkilidir. Bir bölümden sonra deneyimlediğiniz kendi kendine konuşma üzerinde çalışmak önemlidir.

Sonuç olarak;

Yemek başlangıçta duyguları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak açlığın ardındaki duyguları ele almak önemlidir. Egzersiz ve akran desteği gibi stresle başa çıkmanın alternatif yollarını bulmaya çalışmak ve dikkatli yeme alışkanlıkları uygulamak bu sorunun üzerinden gelmek için yeterlidir.