Herkese merhaba. “Fleet Contact Engineer” ya da galiba türkçe adıyla “Filo İletişim Mühendisi” ne iş yapar, bu soruyu yanıtlayacağım elimden geldiği kadarıyla.

Bilgilendirme yaparlarken sadece x şirketinin bir departmanı olduğunu söylediler. Açıkçası böyle bir iş tanımı yok diyebiliriz. Ürün tanıtımları ve ölçümler yapacak, esnek çalışma saatine uyacak ve sürekli seyahat yapacak mühendislerin görevlendirildiği bir bölüm. Zaten aramalar yaptığınızda da fazla bir bilgiye ulaşamayacaksınız şu an için.

Mülakat için size tavsiye vermem gerekirse, hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Ekstra bir soru veya bir çalışmanızın analizini sormuyorlar. Sordukları soruları da size yazayım;

1) Eğitim gördüğünüz okulları söyler misiniz?

Zaten hepimizin özgeçmişinde yazıyor, anlamsız bir soru 😀

Bu sorudan sonra insan kaynaklarından bir ablamız, sizi pek istekli göremedim, dedi 😀 İstekli olup olmadığımızı bu sorudan nasıl anlayabilirler ki, şey mi yapacaktık elimizden kahveyi falan mı dökecektik veya takla mı atacaktık sevinçten 😀 Gerçekten inanılmaz, burada terk edilmesi gereken bir mülakat aslında.

2) Arabanızın lastiklerini incelediniz mi? Arabanızda hangi tip lastik var şu an?

Bu soruyla kimsenin mühendislik bilgisi anlaşılmaz, yani bomboş bir soru yine.

Tamam bu kadar mülakat bitti 😀 Şaka gibi gerçekten, yazık.

Yani arkadaşlar, ben olabildiğince mülakatlara katılmaya çalışıyorum. Ne soruyorlar diye merak ediyorum ancak her seferinde daha da kötü sorular geliyor. Her zaman söylediğim gibi bu düzen böyle ilerleyemez, değerli olduğunuzu unutmayın, kendi mesleğinizde gereken değeri görmüyorsanız, bence hiç ezilmenize gerek yok. Herkesin yapabildiği işleri yapın, hayat çok kısa ve sağlığınız her şeyden önemli. Çektiğiniz strese değecek işler bulun. Sizi seviyorum, sevgiler herkese.