Herkese merhaba. Karma öğretisi hakkında temel bilgiler paylaşacağım, düzenli yordama okuyucuları konulara daha hakim olduğu için anlamakta güçlük çekmeyeceklerdir. Başlıyorum;

Karma, genel reenkarnasyon inancındaki bir terim. Bunun dışında kelime türkçeleştirilmemiştir, birçok dilde de “karma” olarak ifade edilmektedir. İnanışa göre “samsara” denilen döngüden çıkmak isteyenlerin bu dünyadaki hayatına karma karar veriyor. Bu konunun ilham verdiğini inkar edemem, hatta “fortune teller”lar için çok iyi bir anahtar. “Fortune teller” yerine “falcı” demek istemedim çünkü bunların daha başka türevleri de var.

Karma öğretisine göre burada yaşadığımız iyi veya kötü şeyler önceki karmamızdan kaynaklanıyor. Konu bundan ibaret. Fakat çok büyük çelişkiler taşıdığı için karma sadece güzel bir hikaye. Zaten genel reenkarnasyonun bir parçası olmasından dolayı reenkarnasyon olgusu çürütüldükten sonra bir şey ifade etmiyor. Reenkarnasyon yazımda da olayın tamamen üfürmeden ibaret olduğunu anlattım. Şimdi karmadaki birkaç çelişkiden bahsedeceğim.

Karma, reenkarnasyon ve transmigrasyonun bir parçasıdır. Transmigrasyon kısmında o kadar çok çelişki var ki, buraya girsek çıkmamız mümkün değil. Mesela Hindistan’da bir abimiz gözlerini kapatıyor bilmem ne transa geçiyor ve uyandıktan sonra önceki yaşamında bir taş olduğunu söylüyor. Babacım sen şimdi taşsan, buradaki karman ne peki? Önceki yaşamında özgür iradesi olmayan bir ruhun günahı olabilir mi? Geçelim bunları arkadaşlar. Daha birçok örnek verebilirim ama gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ben de seviyorum böyle konuları ama hikaye. Tesadüf, paralel evren vs. bunlarla karmanın alakası yok. Önceki yazılarımı okuyanlar bunların mantığını hatırlayabilirler. Adım adım anlatacağım hepsini. Görüşürüz.

evren ya başlangıca sahiptir ya da sonsuzdan beri vardır

evrendeki geçmiş zaman sonsuz olamaz

yani evrenin bir başlangıcı vardır

mor tatlı, sarı ise ekşidir