Kraliyet Oyunu

Satranç nedir ?

Kraliyet oyunu olan satranç M.Ö 2000’li yıllara dayanıyor. Satranç oyunu 32 taşın 64 kare üzerinde neredeyse sayısız olasılıkla oluşan hareketleridir. Amacı şahı mat etmektir.

Kraliyet Oyunu

Tarihi mısır piramitlerinin kalıntılarında izlerine rastlanan bu oyun, hakettiği şöhreti ancak 15. yüzyılda yakaladı.Avrupada soylular arasında oynanmaya başlanan oyuna “Kraliyet Oyunu” denmeye başlandı.Yıllar boyu değişikliklere uğrayan kural ve taşlardan sonra 19.yy da bugünkü halini aldı.20. yy da değeri artan bu oyun dünyanın en popüler oyunları arasında yerini aldı.

Dünya Şampiyonları

 

Bugüne kadar yapılan dünya satranç şampiyonalarında 24 dünya satranç şampiyonu bulunmakta.Her biri birer deha her biri birer cevherdir.Bulundukları dönemlerin bütün zorluklarına rağmen bu sporu yapmaya çalışan ve yapan muhteşem insanlar.Örneğin bir Boby Fisher(Robert Fischer) sırf satranç oynamak için BM’nin Yugoslavya’ya uyguladığı ambargoyu,gizlice girip bir satrannç turnuvasına katılarak delen bir adam.Bunun bedelini 12 yıllık bir kaçak hayatıyla ödedi.

Ve Tabi yeni Türk Şampiyonumuz

18 yaşında bir şampiyon olan Vahap Şanal Türkiye’nin 9. ve en genç Büyük Usta’sı oldu.Vahap Şanal’ın sözleri bütün bir satranç kültürünü özetler nitelikte “Satrancı, hayatımın her anında yaşıyorum diyebilirim. Satranç hayatın ta kendisi, tamamen aynı bence. Bir kere oyunu çözmek diye bir şey yok, hayat da öyle. Hep sürprizlerle dolu. Sürekli kendini geliştirebiliyorsun, hamle keşfediyorsun. Ancak tabii ki fedakarlık ve tam bir profesyonellik gerektiriyor. Oynadığımız turnuvalar uluslararası ve üst düzey turnuvalar. Programlı yaşamalı, iyi uyumalı, iyi beslenmelisiniz”

Satranç Üzerine …

Bir yanda “Satranç tahtasında tüm denizlerdekinden daha fazla macera vardır.” diyen Pierre Mac Orlan.Bir yanda “Satranç zihinsel işkencedir.” diyen Kasparov.Satranç hayat gibidir şartlar ne olursa olsun kimse iyi ya da kötü gibi net bir yargıya varamaz sadece eleştirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.