Sosyopatlık hakkında birçok çelişkili yorum olduğu gibi daha bilimsel yorumlar da var. Ben bu yazıda biraz daha bilim insanlarının araştırmalarına dayandırarak maddeler oluşturdum. Sosyopatlığın ne olduğunu açıklamadan kim olduğunu anlamaya çalışmamız daha iyi olacak diye düşünüyorum 😀 8 maddede sosyopat;

1) Eğlenceli, sempatik ve ilginç olmayı çok iyi bilirler. Aynı zamanda genellikle karizmatik ve çekicidirler. Kendi çevrelerinde mutlaka ona hayranlık duyanlar olur.

2) Birçok sosyopat son derece samimi ve cana yakın olabilseler bile çok güçlü anti-sosyal eğilimlere sahiptirler. Önce çok yakın ve samimi olsalar bile sonradan inanılmaz soğuk ve uzak olabilirler. Eğer davranışlarında çok kutuplu olduklarını fark ederseniz, tehlike çanları çalmaya başlamıştır.

3) Genellikle plansız ve spontan yaşarlar. Mantık dışı ve tehlikeli kararları kolaylıkla verebilirler.

4) Sosyopatlar genellikle zekidirler. Hatta biraz daha yüksek iqlu olanlar gerçek bir tehdit unsuru olabilirler. Yasalara yakalanmadan seri cinayet işleyen çoğu katil sosyopattır.

5) Sevme ve aşık olma yeteneğinden yoksundurlar. Elde etmek için aşık olmuş rolününe bürünürler.

6) Derin bir hayal aleminde yaşarlar.

7) İstedikleri zaman kendilerine hayran bırakacak güzel konuşmalar yapabilirler. Şiirsel dilleri de oldukça kuvvetlidir.

8) Duyguları ve ahlakı zayıftır. Bazı bilim insanları, sosyopat kişilerde duyguları ve ahlakı düzenleyen prefrontal korteksin hasarlı olduğuna inanır.