2010 yılından beri Pentagram grubunun solistliğini yapan Gökalp Ergen, 1995 yılında The Climb grubunu kurdu ve 2007’ye kadar The Climb grubuyla devam etti. Hayatını müzikle devam ettiren sanatçımız, üretkenliğiyle dikkat çekiyor. Ortaya çıkardığı çok farklı ürünleri görmek için Gökalp Ergen’in Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Gökalp Ergen instagram hesabı: @gokalpergen

Gökalp Ergen Röportajı

1) Müziğe başlama serüveniniz nasıl oldu? Sizi geçmişte en çok etkileyen ve en çok dinlediğiniz grup/isim kimlerdi?

Müzik serüvenim, henüz 12 yaşımdayken, kıyafet dolabının üstünde bulduğum çok eski bir akustik gitar ile başladı. Üzerinde sadece 3 tel kalmış olan o gitar ile kendi uydurma akorlarımı çalıp, kendi bestelerimi yapıyordum. Müziği hayatımın merkezine koymama sebep olan olay ise hemen hemen aynı zamanlara denk gelen, babamın vefatıdır.

Gökalp Ergen

2) Vokalistliğin yanında gitar çalıyorsunuz, bateri çalıyorsunuz. Sosyal medyada sürekli bir şeyler üretmeye çaba harcadığınızı görüyoruz. Hem de oldukça kaliteli bir şekilde. Kendinizi bu kadar enstrümana nasıl adapte ettiniz ve bu üretme motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

Benim için bir şeyler üretme hali; bir çabadan ziyade refleks gibi kendiliğinden, düşünmeden ve kendimi yormadan olan bir durum. Enstrüman çalmaya başladığım ilk zamanlardan beri hep kendi hikayelerimin, kendi melodilerimin peşinde oldum. Davuldan kemana, trompetten piyanoya kadar bir çok enstrüman elimden geldi geçti ve hepsi de kendimi ifade etmekte kullandığım bir araç oldular. Üretme motivasyonumun kaynağı ise sanırım müzik dışındaki diğer ilgi alanlarım olan sinema, astronomi, edebiyat… Üretim halinde olan herkeste farklı girdi ve çıktılara sebep olan bir filtre sistemi olduğuna inanıyorum.

Gökalp Ergen Kimdir?

3) Sizin için hayatta önemli olan şey nedir? Hayatımda şu olmazsa işte o zaman benim için işler yolunda gitmiyor dediğiniz veya vazgeçilmez hissettiğiniz yegane şey nedir?

Beni ben yaptığına inandığım ve hayatımın vazgeçilmezi olan şeyler içerisinden bazılarını seçmem gerekseydi bunlar; müzik, ailem ve de en başta sevgilim olurdu.

4) “Pentagram”la yakın tarihte yeni bir proje/albüm çalışmanız var mı?

Ne kadar yakın veya uzak olduğunu içinde bulunduğumuz malum şartlar sebebi ile kestiremesek de birçok parçası hazır olan bir albüm çalışmasına başlamış durumdayız.

Gökalp Ergen

5) Vokalde gençken şunu çok dinlediğim için sesim ondan çok etkilendi dediğiniz birisi var mı yoksa kendi vokal tekniğinizi çalışarak mı elde ettiniz?

Sevdiğim ve üzerimde etkisi olan birçok solist vardır mutlaka ama bir şarkıcı olarak şu anki halimin bir analizini yapacak olsam, yukarıda 2. sorunuza cevaben bahsettiğim filtre sistemi burada da devreye giriyordur. Yani şarkıcılığımı etkileyen temel unsurlar şarkıcılık ve şarkıcılar dışındaki diğer ilgi alanlarım ve sevdiğim şeylerdir.

Çok değerli bir sanatçımız olan Gökalp Ergen’e bu röportajı kabul ettiği için teşekkür ederiz.

Gökalp Ergen instagram hesabı: @gokalpergen