Herkese merhaba. Zaman zaman her insan bu grup içinde yer alabilir. Bu yazımız psikolojik tespitlerle oluşmuş olup sadece bir eğlence yazısıdır, başlayalım:

1) Hata yapmaktan korkarlar.

Bu yüzden kariyerlerinde veya sosyal hayatlarındaki konularda ilerleme kaydetmeleri epey zordur.

2) Kararsızdırlar.

“Ne yapsam, nasıl davransam, neyi seçsem?” gibi soruların içinde boğulurlar.

3) İnisiyatif almak istemezler.

Bu insiyatif almayı istememe durumu kibarlıktan veya centilmenlikten değil de insiyatif aldıklarında üzerlerinde oluşacak yükten korktukları için oluşur. Topluluk ne derse yaparlar, yapmak zorunda hissederler.

4) Başkalarının onayına ihtiyaç duyarlar.

Fikir almak dışında yaptıkları her işten sonra bir onay alma, övülme beklentisi yaşarlar. Bu beklentileri karşılanmadığında mutsuzlaşıp, yaptıkları işe ilgilerini kaybederler.

5) Tek başlarına yemek yemeye dahi gidemezler.

Çok üzücü bir durum. Maalesef ki bu yüzden bu insanlar tek başlarına her zaman mutsuzdurlar.

6) Fiziksel görünümlerini asla beğenmezler.

Onlara göre her zaman ya fazla zayıf ya da fazla şişmandırlar, sürekli bir diyet çemberinde dönerler. Kendilerini kendi yapan tüm özelliklere karşı ön yargılıdır ve sürekli bir başkası olmaya çalışırlar. Estetik operasyon geçirme ve anoreksik olma ihtimalleri özgüveni yüksek olanlara nazaran daha fazladır.

7) Paranoyaya varan düşünceleri olur.

“Benim hakkımda böyle düşünüyor” diye düşünerek komplo teorileri üretirler, yorucu durum.

8) Eleştirileri kaldıramazlar.

Mesela şu anda olduğu gibi, tamam sinirlenme sana demedim. Beni eleştir, benim hakkımda bir yorum yap gibi cümleler söyleyebilirler ve fikrinizi belirttiğinizde de “sanane” diye cevap verebilirler.

kendine iyi bak

aramayı unutma