Herkese merhaba. Birazdan bahsedeceğim 4 kural ile hayatınızdaki tartışmaların ve olumsuzlukların birçoğundan kurtulacaksınız. Öncelikle yeniliklere ve değişime açık olalım, hemen başlayalım;

1) İhtiyaçlarınız dışında yapmak istemediğiniz şeyleri yapmayın.

Arkadaşlarınızın davetlerine gitme zorunluluğunuzun olmadığının farkında varın. Olmak istemediğiniz yerde olmayın, yapmak istemediğiniz şeyleri yapmayın. Birisi size yapmak istemediğiniz bir şeyi emrivaki olarak yaptırmaya çalışsa bile yapmayacağınızı söyleyin. Kibarlık yapmak için kendi canınızı sıkmayın.

2) Memnun olmadığınız bir durum söz konusu olursa hemen bunu dile getirin.

Bunu hemen dile getirmezseniz, zamanın ilerlemesiyle beraber memnuniyetsizliğiniz daha fazla artar ve bu memnuniyetsizliği dile getirme ihtimaliniz daha da düşer. Bu durum sizin canınızı fazlasıyla sıkabilir hatta uykularınızı bile kaçırabilir.

3) Size danışılmadıkça konuşmayın.

Size fikrinizi sormadıkları sürece konuşmamalısınız. İnsanlar size yaşadıkları sıkıntılardan veya mutluluklardan bahsedebilir, sadece dinleyin veya dinliyormuş gibi yapın. Size fikriniz sorulursa yanıtlayın, ne kadar rahatladığınızı farkedeceksiniz.

4) Basit cevaplar verin.

Evet, hayır, tamam, görüşürüz.. Bu tarz kelimeler cevap vermek için epey yeterli. Bu konuda, ünlü psikolog Mikhail Labkovskiy’nin kitabını okuyup bu maddeleri bize derleyen Yulia, eşiyle ve arkadaşıyla olan mesajlaşmasını paylaşmış. Eşinin bu mesajlaşma şeklinden oldukça memnun olmasından bahsetmiş ancak kız arkadaşlarına bu tarz cevap verdiğinde onların bu duruma kırıldığını da eklemiş. Mesajlaşmayı paylaşıyorum;