Plasebo Etkisi, fiziksel olarak tedaviye etkisi olmayan müdahale veya ilaç tedavisinin, hastanın telkinlere inanmasından dolayı vücudun buna karşı olumlu tepki verip iyileşme sürecine girmesine veya iyileşmesine denir.

Latincede “memnun etmek” anlamına gelen plasebo, tedavi gücünü tamamen hastanın bu tedavinin onu iyileştireceğine inanmasından alır. Bu konu ile alakalı kendi yaşadığım gördüğüm birçok olayın ardından, inanmanın tedavinin en önemli parçası olduğu kanısına vardım. Plasebo etkisi ile kurtulan birçok kanser hastası olduğu gibi ölüm ihtimali çok daha yüksek olan hastalar da hayata dönmüşlerdir.

Vitamin hapları ya da daha doğrusu farmakolojik olarak etkisi olmayan ilaçlar, hiçbir şey değiştirmeden yapılan cerrahi müdahaleler, hastaların tedaviye inanmaları sayesinde etkili olmuştur. Bu durum, beynimizin gücünün hastalıkları yenebilme yeteneğinin olduğunun da kanıtıdır.

Genellikle mavi haplar sakinleştirici, kırmızı haplar ise uyarıcı olarak kullanılmış, böyle etkiler göstermiştir. Bunun dışında, büyük hapların etkisinin küçük haplara göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Nocebo etkisi ise plasebo etkisinin tam tersidir. Yani, hastanın ilacın birçok yan etkisi olacağına inanması sonucunda “etkisiz” olan ilacın olumsuz etkiler göstermesine denir.

Bundan yıllar önce sevgili Prof. Dr. Sevil Atasoy’un bir konuşmasına katılmıştım ve burada aklımda kalan bilgiler ile tanıdığım plasebo etkisi ile iyileşen hastaların tecrübelerinden yararlanarak bu makaleyi oluşturdum. Umarım faydalı olmuştur. Kendinize iyi bakın.