Eğlence Film / Dizi Genel

Thanos Kimdir?

Artık hepimiz Marvel filmlerini izlesek de izlemesek de Thanos karakterini illaki duymuşuzdur. Bu yazıda bilmeyenler için Thanos’un kim olduğundan bahsedeceğim.

Jim Starlin tarafından yaratılan Thanos’u ilk defa Şubat 1973’te Iron Man çizgi romanında gördük. İsmi ise Thanatos’tan gelir, anlamı ise ölüm iç güdüsüdür ancak tuhaf olan kendisi ölümsüzdür. Titan gezegeninde doğan bu 446 kiloluk dev adamı annesi doğar doğmaz öldürmek istemiştir. Doğuştan deviant hastası olan Thanos, kardeşlerine ve hemcinslerine göre çok çirkin ve mor renkte olması nedeniyle zor bir çocukluk geçirmiştir. Yıllarca biyonik implantlarla vücudunu ve meditasyonlar ile zihnini geliştiren Thanos, evrenin en zeki ve en güçlü canlılarından birisi olarak 20 yaşında gezegeninden ayrılmıştır. 80 sene sonra geri dönen Thanos bu sefer tek başına değil, arkasında bir orduyla dönmüştür. Annesi dahil tüm gezegenini nükleer silahlarla yok eden bu dev adamın bu kadar büyük katliamlar yapmasının ise aslında başka bir nedeni daha vardır: Thanos Ölüm’e aşıktır. Marvel evreninde bedene sahip bir kadın olan Ölüm, Thanos’un en büyük aşkıdır.

Thanos onu etkileyebilmek için yapabildiği en iyi şeyi yapıp savaşmış ve nefret etmiştir ama Ölüm’ün kalbini kazanamamıştır. Daha sonra farklı yollara başvurması gerektiğini düşünerek Sonsuzluk Taşları’nı kullanıp evrenin yarısını yok etmiştir. Thanos bu olayların üstüne aslında iyi bir adam olabileceğini fark etmiştir ve böylece Ölüm de onu terk etmiştir. Hatta sonraları süper kahramanlara yardım ettiği bir dönem bile vardır. Marvel evreninin belki de en büyük kötü adamı olan Thanos’u Avengers film serisinde ise Josh Brolin canlandırmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2015 • Tüm hakları saklıdır.