Timuçin Esen tam adıyla Mahmut Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu olan Timuçin Esen, Hacettepe Devlet Konservatuvarı’nda 2 yıl okuduktan sonra burayı bırakıp İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde sinema üzerine 7 yıl yüksek lisans yapmıştır. Ayrıca ABD’deki oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biridir.

Yazının devamında klasik bir biyografi yazısı yazmak yerine Timuçin Esen hakkında düşüncelerimi ve bildiklerimi aktarmak istiyorum.

“Müslüm” filmindeki inanılmaz oyunculuğundan önce kendisinin “Mayhoş” albümünü dinleme fırsatı bulmuştum. “Yalan Yalnızlık” dışında albümdeki şarkıları pek beğendiğim söylenemez bu da benim ayıbım olsun.

“Mayhoş” albümünü dinleme sebebim bundan yıllar önce “Galip Derviş” dizisinin jenerik müziğini çok beğenmeme dayanıyor. “Galip Derviş” dizisinin jenerik müziğini Timuçin Esen seslendirmiştir.

Epey bir sonrasında GQ Türkiye Ödülleri’nde Engin Günaydın ile Timuçin Esen’in sınıf arkadaşı aynı zamanda üniversite yıllarında ev arkadaşı olduğunu öğrendim. Bunun da çok sonrasında Hacettepe Üniversitesi’nde bir konferansta İlker Aksum’un da aynı arkadaş grubunda olduğunu öğrendim. İlker Aksum ile bir iki kez daha karşılaşma fırsatı buldum, çok mütevazi ve kaliteli bir insan olduğunu benim söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Bir arkadaş grubunda hemen hemen herkesin mesleklerinde bu kadar başarılı olmaları anlamsız bir şekilde mutlu etti beni.

Timuçin Esen’e tekrar dönecek olursak kendisinin enteresan bir demecine veya bir röportajına rastlamadım. Özel yaşamını biraz daha medyadan uzak yaşadığını söyleyebiliriz.

Hekimoğlu dizisi hakkında da birkaç cümle eklemek gerekirse, benim düzenli takip ettiğim dizilerden biri ve dizi uyarlama olmasına rağmen orijinalinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. House M.D. dizisinin 2004-2012 yılları arasında çekildiğini göz önünde bulundurursak normal bir durum olduğunu düşünüyorum. Timuçin Esen’in usta oyunculuğu dışında müzisyen kimliğinin de dizide gösterildiği bölümleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Timuçin Esen’i ekip olarak da kendi adıma da çok seviyorum. Umarım bir gün röportaj yapabiliriz.