1000509261001_1127472754001_Bio-Biyografi-Aileen-Wuornos-LF

ABD’li bilinen ilk kadın seri katildir. Tam adı ”Aileen Carol Wournos” olan Fin asıllı ABD’nin en ünlü kadın seri katili çoğu seri katil gibi işlediği cinayetleri zevk ve takıntıları yüzünden yapmamıştır. İçinde taşıdığı büyük nefret ve para yüzünden yapmıştır. Sandra Kretsch, Susan Lynn Blahovec, Lee Blahovec olarakta bilinir.

Aileen-Wuornos'un
Aileen Carol Wuornos, 29 Şubat 1956 tarihinde Michigan’da doğmuş, ABD’nin en ünlü kadın seri katillerinden biri olarak görülen eşcinsel, hayat kadınıdır. 1989-1990 yılları arasında cinsel ilişkiye girdiği bazı kişileri öldürdüğü, ve cesetlerini ormanda sakladığı ortaya çıkmıştır. 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilse de, iki kişinin cesedi bulunamamış ve 5 kişiyi öldürmekten yargılanmıştır. Aileen Wuornos’un annesi Diane Wuornos, babası ise Leo Dale Pittman’dır.

687474703a2f2f692e68697a6c69726573696d2e636f6d2f5a326b3664302e6a7067Amerika’nın ilk kadın seri katili

Çoğu kişiye göre Amerika’nın ilk kadın seri katili, çoğu kimseye göre de yalnızca şiddet gördüğü için vahşileşen bir kurbandır. Kişilik gelişiminde “Nurture” çıkmazının etkisi söz konusu olduğunda, bariz bir biçimde bu durumun, yani yetiştirilme şartlarının olağan dışılığını ispatlayacak bir hayatı olmuştur. Aileen Wuornos’un Anne babası doğmadan önce boşanır. Babası daha sonra çocuk tacizinden suçlu bulunur ve hapishanede kendini asar. Aileen henüz 6 aylıkken annesi bir not bırakıp çeker gider. Büyükannesi ve büyükbabası bakımını üstlenir.

Daha kötüsü..

Ancak 13 yaşındayken tecavüze uğrar, gayri meşru bir çocuk dünyaya getirdiği için o evden de kovulur. Hayatta kalmak için hurda bir arabada barınır, para için fahişeliğe başlar, uyuşturucuya alışır, çoğu zaman da ortalıkta sarhoş olarak gezer. Yine de 20 yaşındayken 70 yaşında bir adamla evlenmeyi başarır ama kocasını bastonla dövdüğü için evliliği sadece bir ay sürer.1986 yılında aşık olduğu Tyria Moore isimli bir kızla tanışır ve lezbiyen ilişkisi başlar. Dört sene birlikte yaşarlar. Evi geçindirmek için fahişelik yapmaya devam etmektedir.

5524_2-300x222

Peki Ya Sonrasında?

1 Aralık 1989’da 51 yaşındaki Richard Mallory onu arabasına alır. Ancak aralarında çıkan bir tartışma Richard Mallory’nin Aileen’i bağlamak suretiyle tecavüzüne kadar gider. Kendisini müdafa etmeye çalışan Aileen, Richard’ı silahla öldürür. Bu şekilde ilk cinayetini işleyen Aileen, Richard’ın cesedini ormanlık arazide bıraktıktan sonra arabasını alıp kaçar.
Bu cinayetten sonra sırasıyla 43 yaşındaki David Spears’ı,  40 yaşındaki Charles Carskaddon’u, 65 yaşındaki Peter Siems’i, 50 yaşındaki Troy Burress’i, 56 yaşındaki Charles Humphreys’i ve 62 yaşındaki Walter Jeno Antonio’yu öldürerek bir seri katile dönüşür. 1989-1990 yılları arasında işlediği seri cinayetlerin tümünde silah kullanmış ve cesetlerini genellikle ormanlık alanlarda bırakarak kaçmaya devam etmiştir. 7 kişiyi öldürdüğü söylense de 5 kişiyi öldürmekten yargılanan ve en sevdiği kız arkadaşı Tyria Moore’un polise şikayeti sonucunda yakalanan Aileen Wuornos, mahkeme tarafından ölüm cezasına mahkum edilir.

Mahkemede Söyledikleri

Kararı duyduğunda Wuornos mahkemede şu ifadeleri kullandı: “Yaptığım her şeyin altında korkunç bir öfke yatıyor. İdam edilmem gerek çünkü eğer hapisten çıkacak olursam yine cinayet işlerim.”Ve öyle rivayet edilir ki mahkeme heyetine şu sözleri de sarf etti: “Ben masumum. Umarım size de tecavüz ederler bok çuvalları.”aileen

Tarihin derinliklerine gömülecek olan “Otostopçu Seri Katil” lakabıyla ABD’de tanınan Aileen Wuornos’un idamı 9 Ekim 2002’de gerçekleşti. Akıllarda ise yargılanmasının ardından mahkeme heyetine yaptığı orta parmak işaretinin olduğu ünlü fotoğraf kaldı. O orta parmak, tarih boyunca birikmiş kadın öfkesinin simgesi niteliğinde oldu.
Aileen-Wournos

Aileen Wuornos Filmleri

Aileen Wuornos, 2003 tarihli “Monster” isimli biyografi filmine ve “The Selling of a Serial Killer” isimli belgesel filme konu olmuştur. Aşağıdaki video Nick Broomfield tarafından yapılan “Life and Death of a Serial Killer” isimli belgeselden alınan ve idam edilmeden 1 gün önce yaptığı röportajının görüntüsüdür.


Aileen Wuornos filmlere konu olmuş hatta Charlize Theron’a Monster filmiyle oscar kazandırmış bir seri katildir.

Monster_Poster