Arkadaşlar merhaba, hayatımızda uzun bir yer kaplayan öğrencilik kariyerimizde okulda vakit geçirmeye başlayınca ister istemez yeni insan gruplarıyla karşılaşabiliyoruz. Eğer siz de bu gruplardan hangisine katılsam, yeni arkadaşlarımı nasıl seçsem diyorsanız gelin biz de size birkaç tavsiye verelim.

Eli Her İşe Yatkın ‘Hamarat’ Arkadaş

Rahat bir öğrencilik hayatının en büyük sırlarından biri böylesi bir arkadaş edinmekte saklı. İleriye dönük plan yapmanıza gerek kalmasın istiyorsanız kesinlikle çevrenizi iyi tarayıp bahsettiğim şekilde bir arkadaş bulmalısınız.

Sabah uyandınız evinizde veya yurdunuzda ailenizden ayrı yaşıyorsunuz ve yapılması gereken işleri yapacak sizden başka kimse yok. Bu öğrencilik döneminin en büyük eziyetlerinden biridir ta ki evin angaryasını yapmaya dünden razı olan bir arkadaş bulana dek. Joker elemanıdır adeta bu insanlar yaşadığınız yerin, her işe kendiliğinden gönüllü olurlar.

Ensesi Kalın Arkadaş

Okul başladı her şey çok güzel gidiyor, arkadaşlarınız var artık ara sıra derslere uğrayıp tekrar gezmeye tozmaya başlıyorsunuz. Kulağa ne kadar hoş gelen şeyler, ama korkarım ki size üzücü bir haberim var. Eğer cebinize giren para sadece yaşam ihtiyaçlarını karşılayıp eğlenmeye birkaç gün yetecek kadarsa ­- şanssız çoğunluğa hoş geldiniz – sosyal hayatınız ayın yarısına geldiğiniz an can çekişmeye başlayacaktır.                                                                                           

İşte burada size önerdiğim arkadaş potansiyeli yani tabiri caizse -ensesi kalın- devreye giriyor, bu durumlara düşmeden bunu öngörüp böyle bir arkadaş edinirseniz işiniz kolay. Ay sonunu rahatlıkla görebilirsiniz ve cüzdan meselesinin yanında girebileceğiniz ortamların seviyesi otomatikman yukarılara doğru çıkacaktır. Diyeceğim o ki eğlenceye doyacağınız bir öğrencilik hayatı sizin elinizde.

Çevresi Geniş ‘Sosyal’ Arkadaş

Bazılarımızın yaptığı en büyük hata eğer kendisi de donuk bir kişiyse kendisi gibi biriyle arkadaş olmaktır. Size şu an bu yanlıştan dönmeyi teklif ediyorum. Okulu monoton bir şekilde bitirmek istemiyorsanız ve nasıl daha fazla arkadaş edineceğinizi bilmiyorsanız, biz bunu da sizin yerinize düşündük.

Burada da arkadaş seçimimiz çok önemli. Yeni arkadaşımızın içine kapanık olması durumunda ondan etkilenerek sizin de sosyal yaşantınız sekteye uğrayabilir, peki biz ne yapmalıyız ?

Gayet olağan bir şekilde günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz, ekstra herhangi bir girişimde bulunmanıza hiç gerek yok. Okulda ilerleyen süre içerisinde fark edeceksiniz ki bazı insanların görüştüğü kişi sayısı alışılagelenden fazla, işte bu gibi insanların çevresi belki bütün bölümü kapsayabilecek çapta olabilir.

Bu gibi insanlarla rahatlıkla diyaloğa girebilirsiniz çünkü böyle insan canlısı birinden çekinmek yapılabilecek en gereksiz şeylerden biridir. Onlar zaten yeni insanlarla tanışmak istedikleri için bu kadar aktiftirler. Eğer ilk bahsettiğim tip – içine kapanık – yerine daha sosyal biriyle arkadaş olursanız şöyle bir artınız olacaktır: Daha çok kişiyle arkadaşlık. Bunu da şöyle açıklayalım ‘ Kır atın yanında duran, ya huyundan ya suyundan.’

Umarız okul hayatınızda yaşadığınız her şey gönlünüzden geçenlerden olur. Biz de birkaç tavsiye ile size yardımcı olmak istedik. Bu arada arkadaşlar ile eğlenme sevdası uğruna okulu aksatmamanız son tavsiyemiz olsun.