Merhabalar bugünkü konumuz Japonya ve Japonya’daki ilginç yaşantı. Keyifli okumalar 🙂 🙂

Satış Otomatları

Japonya’daki otomatların diğer ülkelerdekilerden en büyük farkı hemen her yerde bulunabilir olması ve bu otomatlarda ıstakozdan iç çamaşırına kadar birçok ürünü alabiliyor olmanızdır.  Mesela Fuji dağının eteklerinde bir araba otomatı görürseniz şaşırmayın 🙂

Misafirperverlik

Japonya’da biri sizi evine davet ettiyse bu sizin onlar için oldukça özel olduğunuzu gösterir. Ayrıca ev sahibi size çay ikram ederse, bu artık kalkma zamanınızın geldiğini gösterir.

Selamlaşma

Japonlar selamlaşırken asla temasta bulunmazlar. Sadece eğilerek selam verirler. Yani bizdeki gibi ‘samimi’ bir selamlaşma kültürleri yok.

Renkler

Neredeyse tüm dünyada mavi renk erkek çocukları, pembe renk ise kız çocukları temsil ederken Japonya’da bu tam tersidir.

Planlama Çılgınlığı

Her zaman günlerini en ince ayrıntısına kadar planlayan Japonlar, tuvaletlerine bile takvim asarak bunu her yerde yapabileceklerini gösteriyorlar.

Oyun

Japonlara ait GO oyunu dünyadaki en zor masa oyunu olarak geçer. Karşılaştırmak gerekirse, günümüzde dünya şampiyonu bir satranççıyı yenebilecek bilgisayar programları yazılabilmişken; amatör 1. seviye GO oynayabilecek bir program yazabilene 1 milyon dolar ödül vadedilmiştir ve henüz bunu başarabilen olmamıştır.

Eğlence

Japonlar karaokeye bayılırlar. Neredeyse tüm özel günlerini karaokeye giderek kutlarlar.

Kapsül Otel

Japonya’da otel fiyatlarının çok yüksek meblağlara ulaşması sebebiyle turistler 5 yıldızlı otellerde konaklamayı tercih etmiyorlar. Bunun yerine çok daha ucuz olan kapsül otelleri tercih ediyorlar. Ama bu kapsül oteller adından da anlaşılabileceği gibi klostrofobisi olanları çıldırtabilecek kadar küçükler. Japonya’ya giderseniz ve klostrofobiniz varsa aman kapsül otellerde kalmayın. 🙂

Doğa

Çiçeklerini mart ayının son haftasında açmaya başlayıp nisan ayının sonuna doğru döken bu güzel kiraz ağaçları yani özel Sakura ağaçları Japonya ile özdeşleşmiştir. Japonya’ya gitmek isteyenler seyahatlerini bu ağaçların çiçek açma tarihlerine getirirlerse bu eşsiz manzarayı görme fırsatı yakalamış olurlar.