Nasıl Sarhoş Olunur? Sarhoşken Yapılan Davranışların Bilimsel Açıklaması

Herkese merhaba. Bu yazının bilimsel bir yazı dışında eğlenceli bir yazı olacağını düşünüyorum. Biraz saçmalamak istiyorum yazıya girmeden önce ama şimdi toparlayamayacağım konuları sadece şunu söyleyeyim; bu dünyada her şeyin bir mantığı var.

Hemen nasıl sarhoş olduğumuzu anlatayım. Birçok alkol çeşidi var ama en çok kullanılanı etanol. Etanol şöyle bir molekül; küçük ve suda çözünebilen. Suda çözününce ne oluyor? Kana hızlı karışıyor, özellikle beyin ve karaciğere hızlı bir giriş yapıyor. Bu arada biyolog linci falan yemeden şunu söyleyeyim; etanol, ince bağırsaktan vücuda yayılıyor. Neyse etanol beyne geldi, işte bundan sonrası hala yüzde yüz kanıtlanmış bir durum değil, teoride kalmış, üfürmüşler yani. Etanol geliyor, “glumat” reseptörlerini tıkıyor, bu yüzden dil dolanması, bi hafıza bulanması zart zurt yaşanıyor. Daha sonra bir kısmı da “gaba” reseptörlerine bağlanıyor ama bu sefer reseptörleri tıkamıyor sadece hassaslaştırıyor. Gaba, beyindeki aktiviteleri yavaşlatan kısım, etanol ekstra biraz daha yavaşlatıyor, dünya dönmemeye falan başlıyor. Ama gabanın hassaslaşması dopaminin ve endorfinin salgılanmasını da tetikliyor. Bu hormonların keyif verdiğini biliyorsunuz zaten yani yapay bir mutluluk oluşuyor. En güçlü teori bu..100 yıldır falan:d

Sarhoşken neden duygularımı yer, mekan, zaman farketmeksizin anlatıyorum?

Çünkü kanka, beynin sürekli seni içinden düşünmeye teşvik ediyor. Aklından geçenleri dışarıya vurmamanı sağlıyor. Elbette herkesin beyni bu şekilde çalışmıyor, ama genelde bu şekilde. Mesela sen, bir önceki cümleyi okurken “evet benim beynim bu şekilde çalışmıyor.” diye düşündün. Beynimiz bir şeylere yönlenmeye çok müsait. Alkol, odak noktasını minimuma indiriyor, reddedilme korkun, özgüven eksikliğin ne bileyim işte aklından geçen bir sürü olumsuz şeye odaklanmanı engelliyor. Sen de ulu orta yerde duygularını söylüyorsun.

Sarhoşken doğruları mı söylüyorum yoksa söylediklerim papel mi?

Aga genelde doğrular söyleniyor çünkü bu daha kolay. Yalan söylemek için kurgu falan lazım dediğim gibi herkesin kafası farklı çalışıyor:d Seninki değil ama kardeşim sen farklı değilsin şunu bi aklına sok, tcnin güzel ve kaliteli mizah yapan kadınları siz farklısınız, neyse kafayı toplamak lazım yazıları da yazarken.

Sarhoş olduğum nasıl gözümden anlaşılıyor?

Kanka şimdi şöyle söyleyeyim; sarhoşsun ve yarım yamalak uyuyorsun ya. Beyin senin gözlere güveniyor ve kocaman açıyor. Beyni durdurmak çok zor, galiba ölünce duruyor sadece. Ben bu konuya girince yine rüya olayını düşünüyorum. Rüyayla alakalı herhalde tcdeki bütün makaleleri okudum, yok toparlayamayacağız. Bazen daha fazlasını merak etmiyorum, çünkü ölmeden hiçbirini öğrenemeyeceğiz.

alkol kesinlikle çok zararlıdır, öldürür arkadaşlar haber vereyim dedim onun dışında intihar mintihar saçmalık ve bence bir suçtur, beni bağlamaz böyle durumlar naparsanız yapın ben söyledim artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.