Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Eskitilmiş Yaz, Sava Savaş (vokal), Barış Can Uç (gitar-vokal), Abdullah Uyumaz (gitar), Durukan Çoban (bas gitar), Alper Akdoğan’dan (davul) oluşan bir müzik grubu.

Hepimizin aşina olduğu konular dışında ifade edilmesi gerektiğini düşündüğü, yeteri kadar anlatılmadığını sezdiği duygular ve anları da bestelerinin içine dahil etmekten hoşlanan bir müzik grubu. Özlenen yaz günleri ise bir adım daha ön plana çıkıyor tabii.

Eskitilmiş Yaz Kimdir? Eskitilmiş Yaz Röportajı

İdol aldığınız gruplar var mı varsa kimler?

Sava: Grup olarak Coldplay’i söyleyebilirim. Solo bir kariyer olmasına karşın Lost Frequencies, Sufjan Stevens ve Imany’nin yarattığı atmosferi çok seviyorum.

Barış: Birçok müzik grubu ve güruhundan etkileniyorum. Hepsi harmanlanıyor bir yerde. İsmen sayılacak olursa RHCP, Muse, Nirvana gibi büyük grupları sayabilirim müziğe başlangıcımı oluşturuyorlar.

Abdullah: Evet var, bunların çoğunluğunu müziğe başlamama sebep olan metal grupları oluşturuyor. Pantera, Opeth, Megadeth, Gojira metal idollerimin başlarını çekiyor, klasiklerden Deep Purple’u çok severim. Şu aralar ise Richie Kotzen ve Royal Blood’ın müziklerini hayranlıkla dinliyorum.

Alper: Yaptığımız müzik tarzıyla örtüşen, ona katkı sağlayan birçok müzik grubunu dinlemeye çalışıyorum. Aralarında sevdiğim çok fazla isim var.

Durukan: Pink Floyd ve Red Hot Chili Peppers gruplarını idol olarak alıyorum.

Şarkıcı olmasaydınız ne olurdunuz?

Sava: Yazar. Bu kişisel hedeflerimin arasında hala bulunuyor. Şu anda kurmaca bir roman yazım sürecindeyim.

Barış: Basketbolcu olmak isterdim, ha denemedim de değil maalesef olamadım 🙂 Hukuk Fakültesi bitirdim sanırım bölümümle ilgili bir meslek sahibi olurdum.

Abdullah: Hayatımda müzik bestelemek, sahneye çıkmak var olmasaydı büyük ihtimalle ses mühendisi veya ürün tasarımcısı olurdum.

Alper: İlla ki bir şeyler olurdum. Üzerinde pek düşünmedim 🙂

Durukan: Bilgisayar mühendisi olurdum.

Günlük hayatınızda neler yaparsınız?

Sava: Bolca düşünüyorum, bu aralar çok vaktim var düşünmek için… Onun dışında siyah bir defterim var beyaz kalemim ile illüstrasyon karalamalar yapmak hoşuma gidiyor. YouTube’da dikkatimi çeken kanallara bakıyorum. Yazıyorum. Hiçbir şey yapmayıp gökyüzüne bakıyorum. İyi geldiği oluyor, tavsiye ederim.

Barış: Şu sıralar evde kalmak zorunda olduğumuz için gitar çalıyorum, bilgisayar oynuyorum genellikle. Herkes gibi dizi, film izliyorum. Bu şekilde.

Abdullah: Şu sıralar pandemi yüzünden genellikle evdeyim ve bilgisayar başındayım, evdeki ekipmanlarla keyfi olarak müzik besteleyip, kayıt alıp, mixliyorum. Ara sıra bilgisayar oyunları oynuyorum. Ayrıca kahve demlemeye merak saldım, kahve çekirdeği sipariş edip sürekli kahve demliyorum.

Alper: Karantinada davul egzersizleri, yürüyüş, Netflix, Youtube.

Durukan: Günlük hayatımda kendi müziklerimi yapmayı, gitar çalmayı, bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum.

Eskitilmiş Yaz Kimdir? Eskitilmiş Yaz Röportajı

Ülkemizin müzik anlayışını nasıl buluyorsunuz?

Sava: Kendi müzik zevkimizi oluşturma konusunda etki altında kaldığımızı düşünüyorum biraz. En son ne zaman müziğin haz veren o haline erişerek bir şeyler dinledik? Yoksa keyif aldığımıza mı inandık o an için bilemiyorum. Ben de soruyorum bunu kendime. Bir güruhun peşinden giderek değil de gerçekten dinlerken içimizi ürperten şarkıların peşinden gitmeliyiz. Oradayken en ummadık anda, “İyi ki müzik var!” diyecek içimizden bir ses.

Barış: Müzik anlayışımız çok köklü geleneklere dayanıyor güzel bir alt yapı kurulmuş. Kendine has sanatçılara sahibiz. Sektör de gün geçtikçe gelişiyor, iyi işler çıkıyor. Yaşça küçük arkadaşların sanata ilgilerini ve yeteneklerini fark edecek kurumları eksik buluyorum, aile ve okulun bu tarz konularda hassas davranması ülkemizdeki sanat ve kültür anlayışını daha ileriye taşır diye düşünüyorum.

Abdullah: Bu soru müzik piyasasının az çok içine girilmeden sorulsaydı direkt kabaca “kötü” derdim, fakat şu an süreci tecrübe ettiğimden, ediyor olduğumdan dolayı piyasadaki çoğu grubun, müzisyenin çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Bundan ayrı olarak sadece solist ve vokal odaklı müzik trafiği yerine daha enstrüman ve melodi anlatımları üzerine olan müziklerin artmasını dilerim.

Alper: Genellikle dinleyicinin çok fazla ayırt ettiğini düşünmüyorum, popüler olan ne sunuluyorsa önce o tüketiliyor. Arayıp istediği müziği bulup dinleyen kitle bence azaldı, müziğe sadece eğlence aracı gözüyle bakan kitleler oluşuyor gibi.

Durukan: Ülkemizin müzik anlayışının günden güne geliştiğini ve zamanla çok daha oturacağını düşünüyorum.

Sizi sevenlere söylemek istediğiniz veya eklemek istedikleriniz?

Umut çok özel bir duygu. Gökyüzü her şeye rağmen yine de mavi… Hatırlayın. Kendinizi ifade etmeyi ihmal etmeyin. Söyleyin, konuşun, yazın, dans edin, paylaşın, hislerinizi karşı kıyılarınıza ulaştırın.

Instagram hesabı: @eskitilmisyaz