"Cambaz" Kimdir? "Cambaz" Röportajı

Öncelikle grubun doğuş hikayesini anlatabilir misiniz? Neden “Cambaz”?

Vokalde Hakkı İbiş, elektronik gitarda Talha İbiş, bas gitarda Okan Altaş ve davulda Murat Gürses’den oluşmaktadır. 2009 yılı nisan ayında, Hakkı İbiş tarafından, Süleyman Demirel Üniversitesinde öğrenci olan üç arkadaşıyla (Ozan Oğuz, Soner Arıtürk, Osman Arınç) kuruldu. Müzikten önce dostluk ve güven duygusuna önem veren grubun ilk isimleri “Oldschool” idi. Tek amaçları istedikleri müziği yapmak olan grup, Isparta’da hiçbir yerde çalınmayan rock parçalarını öğrencilerle buluşturdu. Çok kısa sürede popülerlik yakalayan grup, Isparta’da rock müziğin çoğu yerde çalınmasını ve popüler olmasını sağladı. Okulların tatil olması ile Antalya Olimpos’ta “Road House” sahnesinde yazları çalışmaya başladı. Hem tatil hem de istedikleri tarzda müzik yapmayı ve bu müziği kitlelere ulaştırmayı amaç edinmişlerdi. Grubun isminin Cambaz olarak değiştirilmesi bu dönemlere rastlar. Olimpos gezginlerinden olan yaşlı bir adamın, sahne enerjilerini cambaza benzettiğini söylemesiyle, Türkçe isim arayışında olan grup, o dakika isimlerini Cambaz olarak belirlediler.

Grup üyelerinin müzikle tanışma hikayesi ne zaman başladı?

Hakkı İbiş: Müzisyen bir ailede doğduğu için çok erken yaşta müzikle tanıştı. Piyano eğitimleri aldı. 2009 ‘da Cambaz ile başladığı serüven hala devam etmektedir.

Talha İbiş: Müzisyen bir ailede doğduğu için çok erken yaşta müzikle tanıştı. Piyano eğitimleri aldı. 2009 ‘da Cambaz ile başladığı serüven hala devam etmektedir.

Okan Altaş: Lise yıllarında hobi olarak gitar çalmaya başladıktan sonra yakın arkadaş çevresiyle beraber kurdukları New-Metal grubunda ilk defa bass gitarla tanıştı. Liseden sonra müziğe üniversite için gittiği Mersin’de devam etti. Mersin’den sonra Antalya’da üniversite hayatına ve müzik hayatına devam etti. Bu süre zarfında Antalya’da birkaç grupla çalıştıktan sonra 2012 yılında Cambaz’la tanıştı.

Murat Gürses: Lise son sınıfta arkadaşlarını izlemek için stüdyoya gittiğinde davul ilgisini çeker ve davul çalan arkadaşından öğretmesini rica eder. Daha sonrasında da kendisi stüdyoya giderek davul çalışmaya başlar. 2019 yılında Cambaz grubuna dahil oldu.

"Cambaz" Kimdir? "Cambaz" Röportajı

İdol aldığınız gruplar var mı varsa kimler?

Myrath

Sizi sevenlere söylemek istediğiniz veya eklemek istedikleriniz?

Beklemede kalın, corona sürecini sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra çok güzel projelerle devam edeceğiz.