Francisco de Orellana (fıransisko de oreyyana), 1511 yılında İspanya’nın Cáceres (kaseres)  şehrinin Trujillo (turuhiyo) “köyünde” dünyaya gelmiş İspanyol kaşif ve konkistadordur*.

*konkistador: fatih.

Francisco de Orellana’nın Trujillo’daki bir heykeli

Günümüzdeki ününü Ekvador’un güzel şehirlerinden Guayaquil’i (guayakil) fethetmesiyle kazandığı söyleniyor ama bence savaştığı nehre verdiği isimle kazandı bu ününü. Amazon Nehri…

 

Ekvador’un Guayaquil şehri

**Gereksiz Bilgi** Guayaquil şehrinde Malecón 2000 (malekon dosmil) isimli bir liman kenti projesi var. Tabii ki  isminden de anladığınız üzere  2000 yılında hayata geçmiş bir proje. Guayaquil’in en çok ziyaret edilen yerlerinden Malecón 2000’de parklar, oyun alanları, yürüyüş yolları vs. var. Eğer Ekvador’a giderseniz size muhakkak bahsedeceklerdir. **Gereksiz Bilgi**

Liman kenti projesi Malecón 2000

Francisco de Orellana Guayaquil Fethi ve Amazon Nehri İsmi

Francisco de Orellana1541 yılında Quito’ya bir sefer düzenledi.

Ekvador’un başkenti Quito

1541 yılında Ekvador’un başkenti Quito’ya (kito) yaptığı seferde Gonzalo Pizarro’nun generaliydi. Francisco Pizarro ile birlikte Peru’nun fethinde yer aldı.

Francisco Pizarro
Gonzalo Pizarro

Francisco de Orellana, Amazon Nehri boyunca bir sefer düzenledi. Ağustos 1542’de nehrin ağzına ulaşan Orellana, uzun saçlı Icamiaba yerlilerinin saldırısına uğradı. Olayı notlarında “kadın savaşçıların saldırısı” olarak tanımladığı için, bu nehre “Kadın Savaşçı” anlamına gelen “Amazon” adı verilmiştir.

Amazon Nehri

Francisco de Orellana, 1546 yılında yaklaşık 35 yaşında Brezilya’da hayata gözlerini yumdu.

**Gereksiz Görsel**

Francisco de Orellana’nın üzerinde bulunduğu bir demir para

**Gereksiz Görsel**