Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hakkında Bilinmeyenler

Doğanın, yeşilin, çiçeklerin arasında Akdeniz… Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi denilince akıllarda ilk beliren fakültenin giriş katındaki araba modeli oluyor. İlk gördüğüm de çok heyecanlanmıştım açıkçası.
Amfi isteyenlere sesleniyorum heveslenmeyin. Sınıflar amfi şeklinde değil normal derslik ama olsun katlanabilen tahtalarımız var.Eğer kütüphaneye gitmek istemezseniz sevimli çalışma odalarına sahibiz.Derslere ilk girdiğiniz zaman biraz afallayabilirsiniz çünkü öğrenim şekli lisede gördüğümüzden biraz farklı. Hocaların anlatım tarzı ve sizden beklentileri sudan çıkmış balığa dönmemize sebep olabiliyor. Siz biliyormuşsunuz gibi anlatıyorlar. Soru sormanızı, derse hazırlıklı gelmenizi ve araştırmanızı istiyorlar ki pek alışık olduğumuz bir şey değil. Çünkü elimize bilginin hazır gelmesine sonrasında ise test çözmeye alıştık amaa artık mühendis olacağımıza göre inceleyen, araştıran ve sorgulayan bir yapıya bürünmemiz gerekiyor.Bazı dersler çok sıkıcı da olsa, bu benim ne işime yarayacak da deseniz hepsi yapbozun birer parçası gibi parçaları birleştirdiğiniz zaman büyük resimde ortaya bir mühendis çıkıyor.
Laboratuvar dersleri çok eğlenceli. Çoğu malzeme ve ekipmanları görebiliyor, kullanma imkanı bulabiliyorsunuz ancak yapılacak deneylerde, hocanız kim bu deneyi yapmak istiyor dediği zaman ben yapmak istiyorum diyerek hemen el kaldırmazsanız sadece izlersiniz ve o kısım da pek keyifli olmuyor. Birde laboratuvara girerken yanınıza bir not defteri ve kalem bulundurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca laboratuvara girerken giyilen önlüğün keyfi de bambaşka…Eğer bir fikriniz varsa takım kurabilir veya bireysel çalışıp proje yapabilir ve yarışmalara, başarı elde ederseniz fuarlara bile katılabilirsiniz. Hem sizde farklı fikirler görmüş olursunuz.
Onun dışında başka bölümden mühendis arkadaşlarınızla merak ettiğiniz, gündemde olan veya bir dersiniz hakkında konuşabilirsiniz ki bu çok keyifli. Zaman ilerledikçe teknik konuşmaya, mühendisçe düşünmeye başlıyorsunuz ve bunun farkına vardıkça daha da keyif alıyorsunuz.
Okulumuza mezun olmuş mühendisler, herhangi bir kurumun yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcısı, herhangi bir şirket sahibi vs. gibi insanlar gelip bizlerle bilgi ve tecrübelerini paylaşıyor. İstediğiniz seminerlere katılabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.
Kendi bölümünüzün odalarına üye olabilir, öğrenci temsilciliklerine katılabilirsiniz. Hatta isterseniz sizde yönetimde görev alabilirsiniz. Sizler için güzel bir tecrübe olur.
Birçok teknik gezi oluyor. Hemen hemen hepsini öğrenci temsilcilikleri düzenliyor. Kaçıncı sınıf olursanız olun kesinlikle her geziye katılmalısınız. Bu arada çabuk karar verin çünkü kontenjan sınırlı oluyor. (Bir fabrikaya da 40-50 kişiyle gidilmez di mi canım) Siz istekli olursanız geziler daha da çok olur tabii ki.

Mühendis olmak istiyorsanız eğer Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni de tercihleriniz arasına koyun derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.