Doktorlar Ameliyathanede Neden Yeşil Önlük Giyer?

Doktorlar normalde beyaz önlük giyerken neden ameliyathanede yeşil veya mavi önlük giyer? Bu önlükler neden başka bir renk değil de yeşil veya mavi? 

Bu rengin seçilmesinde doğrudan optik ilüzyon etkili. Optik ilüzyon; Bir nesnenin görüntüsünün yanlış algılanmasıdır. Doktorlar ameliyatta sürekli olarak kan gördükleri için gözleri bir süre sonra kırmızıya alışır ve kırmızıya  duyarsızlaşır.  Kırmızı kan rengine bakan operatörün başını kaldırdığında (dinlenme veya neşter alıp vermek gibi) daha önce odaklanılmış olan nesnenin diğer fon üzerinde leke gibi görünmesine yada gölge gibi algılanmasına da neden olabilmektedir.

Yeşil ve mavi renkler, renk skalasında kırmızı rengin bir nevi karşıtıdırlar. Böylece ameliyat elbisesi, kan nedeniyle kırmızıya karşı duyarsızlaşabilecek olan gözü, yeşil ve mavi rengi ile devamlı olarak uyarır. Yani gözün görüşünü tazeleyerek kırmızıya olan görüş kaybının önüne geçer. Kırmızının tonları arasındaki farkları da daha rahat algılar. Bu sebeple de kırmızının zıt rengi olan yeşil renk ile görüşün tazelenmesini sağlamak bu tür bir göz aldanmasının da önüne geçebilmektedir. Bu durum da ameliyat gidişatını bozmadan daha uzun süre çalışma imkanı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.