Uzaya çıkan ilk insan olma girişimiyle efsaneleşen Wan Hu, Çin’de 16. yüzyıldaki Ming Hanedanlığı sırasında bir devlet memuruydu. Hu’nun iddialı planı, Çin’in barut tozundan üretilen gelişmiş havai fişek teknolojisini bir iskemleyi kolayca uzaya çıkarabilecek roketlerin imalatında kullanmaktı. Wan Hu, testleri tamamladı ve büyük gün geldiğinde, en güçlü roketlerden kırk yedi tanesinin bağlandığı büyükçe bir iskemleye krallara yakışır giysiler içinde oturup fırlatılmayı beklemeye başladı.

ilk-astronot

Kırk yedi sadık hizmetkar fünyelerin her birini tutuşturduktan sonra hızla koşup uzaklaştılar. Saklandıkları duvarın arkasından gözlemlediklerini daha sonra anlattılar. Büyük bir patlama olmuştu ve duman dağıldığında ortada ne cüretkar mucit ne de iskemle kalmıştı.

wan-hu-krateri

Ondan bir daha haber alınamadı ama Ay’ın karanlık yüzünde yer alan kraterlerden birine onun anısına Wan Hoo Krateri adı verildi. Kimileri bu kraterin onun iniş yaptığı nokta olduğuna gönülden inandı. Ancak başkaları bu konuda daha gerçekçi çıkarımlara varmış olabilir.