Minimalizm, en aza sahip olmak için bir yarış haline gelmiş gibi görünüyor. “40 Günde 40 Çanta Eşyadan Kurtuldunuz mu?” ya da “Bütün fazlalıklardan kurtulun ve minyatür bir eve sığar hale gelin.” gibi yazıların sayısı gittikçe artıyor…Boing Boing’te yazar ve girişimci James Altucher, yazdığı bir makalede gururla sahip olduğu eşyaları şöyle sıralıyordu:

“Bir çanta kıyafet, bir sırt çantasında bilgisayar, iPad ve telefondan başka hiçbir malım yok. Bugün hiçbir adresim yok. Tam şu an bir restoranda oturuyorum ve yatmaya gidecek bir yerim yok.”

Altucher’ın büyük hayranıyım ve bence kendisi için en iyi olanı bulmuş olması mükemmel. Fakat bu kadar uç stratejiler çoğu kişi için uygulanabilir değil. En basitinden küçük çocukların varsa, bir sırt çantasıyla yaşamak hayatını basitleştirmek sayılmaz. -hatta son derece zorlaştırmaktan başka bir katkısı olmayacaktır.-

Fazla pisliklerden kurtulmanın sizi daha mutlu ve sağlıklı yapacağı bir gerçek. Ama bence “kısıtlamalara” olan takıntımız bizi minimalizmin gerçek faydalarından uzaklaştırıyor. Minimalizm aslında sahip olduğunuz eşyalardan daha öte, hayatınızda olmasını istediğiniz şeylere yer ayırmakla ilgili.

Geçen yıl, hayatımda minimalist bir yaklaşım benimsemeye karar verdim. Her alanda kendimi uğraşacağım sadece tek bir şeye adamaya karar verdim; tek seferde bir kitap, telefonumda tek podcast, bir tane stres giderici teknik… Sonucunda daha önce deneyimlemediğim odaklanma gücünü kazandım ve mümkün olmadığını düşündüğüm şeyler başardım. Yazmaya daha çok vakit buldum, haftada dört gün çalıştım ve daha önemlisi hayatın önerdiklerinden daha çok faydalandım. Diğer bir deyişle, minimalizmi denemek sahip olduğun her şeyi satıp sırt çantasıyla yaşaman gerektiği anlamına gelmiyor. İşte size bazı stratejiler:

En Çok Değer Verdiğin Şeye Karar Ver

Daha az zihinsel dağınıklığa sahip olduğunuzda sizi tatmin edecek şeylere daha kolay yer açabilirsiniz. Fakat bundan önce bu  şeylerin neler olduğuna karar vermeniz lazım. Benim değer verdiğim üç şey tiyatro, arkadaşlarım ve yazılımdaki kariyerim. Minimalizm benim bu üç alanda odağımı yoğunlaştırmamı sağladı.

Hayır Demeyi Öğren

Bu yıl idollerimden biriyle tanışmama imkan sağlayacak bir fırsat geldi. Hayır dedim. Daha yeni kariyerime başlamıştım ve teslim tarihlerim yaklaşıyordu. Eski bendim şu anki halime küfrederken, odağımı bozmaya niyetim yoktu. Minimalizmle “hayır” emrinizdeki en önemli silahlardan biri. “Hayır” demek istediğiniz şeyleri elde etmenizde ihtiyacınız olan alanı yaratacak.

Telefonunuzu 10 Uygulamayla Sınırlayın

Minimalizme ilk başladığımda dijital yaşamımı deyim yerindeyse itfaiye hortumuyla söndürmem gerektiğinin farkındaydım. Telefonumdaki her uygulamayı sildim, sonra aşırı gerekli olduğunu bildiklerimi yavaşça tekrar ekledim. Sonuç ana ekranımdaki, odaklanmamı sağlayan ve düşüncelerime yer açan 10 uygulamaydı.

Daha Az Arkadaşa Odaklan

Bir zamanlar koleksiyon yapar gibi arkadaş ve eş dost topluyordum. “Network”e sahip olmak kaliteden çok sayla ilgili sanıyordum. Beni mutlu eden ilişkileri geliştirmek için çaba göstermemiştim. Zor bir dönemde “arkadaş” dediğim kişilerin aslında düşündüğüm kişiler olmadığını fark ettim. Bu zor bir derstir, fakat bir şekilde öğrenen için bir erdemdir. Minimalizmi insan ilişkilerinde de etkinleştirip çıkar peşinde koşanları hayatımdan uzaklaştırdım. Bu gerçekten sevdiğim küçük bir grup insanla zaman geçirmeme olanak tanıdı. Beni umursayan, gerçekten ben olduğum için yanımda olanlarla…

Fiziksel Malınızı Azaltın

Minimalizm fiziksel varlıklardan öte bir düşünce olsa da eşyalardan kurtulmak hayatımı muazzam bir şekilde hayatımı geliştirdi. Odamda toplayıp kıyamadığım bir yığın ‘çöp’ vardı. Sahip olduğum her şeyde bilinçli bir karar almaya zorlanmıştım: dolabımı ikiye böldüm, bazı koleksiyonlarımdan kurtuldum ve eski oyuncakları bağışladım. İstifçinin suçluluk duygusundan kurtuluyordum.

Belki de bu egzersizin fark ettirdiği en önemli şey ne kadar az şeye ihtiyacım olursa o kadar az para gerekir. Minimalizm kurallarla ya da öylece oturup duvara baktığınız boş alanlarla ilgili değil. Değer verdiklerinle daha çok vakit geçirmene imkan sağlayacak bir “yaşam tarzı”. Kendi üzerinizde test edin ve sizin için en iyisini bulun. Saygılar.