George Crum’un Hayatı

George Crum, 15 Temmuz 1824 tarihinde efsaneleşeceği eyalet olan New York’ta dünyaya geldi. Kimileri onun Adirondack Dağları’ndan geldiğini söylüyor. Kimileri ise babası İbrahim ve annesi Diana olan Afrikalı Amerikan olduğunu Oneida, Stockbridge ve Mohawk’tan geldiğini öne sürüyor. Crum ve kardeşi Kate Wicks o dönemde şimdilerde de birçok yerde aşılamadığı gibi ırkçılığa maruz kalmışlardır. “Hint”, “Mulatto*”, “Siyah” veya sadece “Renkli” olarak çeşitli şekillerde lâkaplarla çağrılmışlardır. George, Speck soy ismiyle dünyaya gelmiştir fakat “speck**” kelimesinin anlamından ötürü mü bilinmez bu soy isim kabul edilmemiştir. İlerleyen yıllarda soy ismi Crum olarak değiştirilmiştir.

*Mulatto, Negrid ırktan olan biriyle Kafkas ırkından olan birinin melez çocuğuna denir.
**Speck; küçük leke, zerre, lekelemek, benek

 

Patates Cipsi Nasıl Bulundu?

George Crum ( George Speck adıyla doğdu, 1822-1914), 24 Ağustos 1853’te New York Saratoga Springs’teki Moons’s Lake House restoranında aşçıbaşı olarak çalıştığı sırada, bir müşteriden patates kızartmasının çok kalın olduğu ve “olması gerektiği gibi olmadığı” şeklinde bir şikayet aldı. Crum bu şikayete o kadar öfkelendi ki patatesleri zar gibi incecik dilimleyip kızgın yağda kızartarak karşılık verdi. Ancak sürpriz bir tepkiyle karşılaştı; müşteri ince dilimlenmiş patates kızartmasına bayılmıştı. Saratoga patates cipsi ya da İngiltere’deki adıyla Saratoga çıtır patatesi diğer müşterilerden de büyük rağbet görünce, Crum bu buluşundan elde ettiği kârla kısa bir sürede kendi restoranını açtı.

George Crum, 22 Temmuz 1914’te 90 yaşında, Kate Wicks 102 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Wicks öldüğünde bazı gazeteler patates cipsini Crum değil, Wicks bulmuştur açıklaması yapmıştır. Ama bu bana göre spekülasyon yaratmak için yapılan bir açıklamadır. Dönemin The NewYork Tribune gazetesi bu konuda bir çok röportaj ve haber gerçekleştirmiştir.