Merhaba. “Nasıl Freelancer olunur?” tarzında birçok mail aldığım için böyle ufak tefek yazılar yazmaya karar verdim. Neredeyse 11 yaşımdan beri internet üzerinden para kazanarak kendi harcamalarını yapan biri olarak bu yolda ilerlemek isteyenler için yardımcı olmaya çalışacağım. Bu konuda gelen maillerin yoğunluğu sebebiyle o kanaldan cevap vermememi anlayışla karşılamanızı bekliyorum.

İnternetten para kazanmanın birçok yolu ve yöntemi var fakat bu yazıda sadece freelancerlıktan bahsedeceğim. Daha doğrusu konumuz, para karşılığında sağlayacağınız hizmetler.

Öncelikle kendi iş tanımınızı ve çalışma ortamınızı oluşturun. Mutlaka aileniz, eşiniz, arkadaşlarınızdan destek alın. Bu destek maddi ve manevi olarak size güç verecektir.

Şimdi, oluşturduğunuz iş tanımı için yeterli eğitimi ve tecrübeyi kazanmanız gerekiyor. Buna örnek vermem gerekirse, eğer video montajı yaparak hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız gerekli programları öğrenmeniz gerekiyor. Bunun dışında yan programları da bilmelisiniz. Video editleme işine başlayacak birisi mutlaka video edit programı (vegas pro olabilir) bildiği gibi “photoshop”ta bilmek zorunda. Tabii ki bunlar benim önerilerim, her şey size kalmış.

Yeterli zamanı harcayıp öğrenmeye emek verdikten sonra mutlaka örnek işler oluşturmalısınız. Yani, kendi şablonlarınızı oluşturmalısınız ya da ikinci bir seçenek olarak ücretsiz işler yapıp referans edinmelisiniz.

Son olarak sizi keşfettirmemiz gerekiyor 😀 Bunu kendi websitenizi veya sosyal medya sayfanızı oluşturarak yapabilirsiniz. Bunun dışında freelancer sitelerine ilanlar verebilirsiniz. Türkiye’de de bu tarz siteler mevcut.

Ne kadar kaliteli işler yaparsanız, ne kadar emek harcarsanız, onun bir gün karşılığını alacağınıza inanmaktan vazgeçmeyin. İşinizde çok ciddi olun. Eğer disiplinli ve düzenli olursanız dünyayı gezebilecek kadar çok para kazanabilirsiniz. Eğer benim gibi düzensiz ve motivasyon kaynağı para odaklı biri olmazsanız, istediğiniz konsere gidebildiğiniz, inişli çıkışlı bir hayat yaşayabilirsiniz. Sevgiler..