Herkese merhaba. Küçüklüğümden beri en sevdiğim konulardan biri hakkında bilgilerimi size derledim. Umarım hoşunuza gider, başlayalım;

1) Tüm yıldızlar hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Ekstra bir bilgi vermek istiyorum; Hidrojen dışındaki “CHNOPS” elementlerinin hepsi yıldızlarda oluşmuştur. Yani insan vücudunun %97’si “yıldız tozu”ndan oluşuyor demek çok da yanlış olmaz.

2) Gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz bütün yıldızlar sadece bizim galaksimizdeki yıldızların bazılarıdır.

3) Pulsarları parıldayan yıldızlara benzetiriz ancak büyüklükleri hemen hemen bir şehir kadardır ve çok darbe aldıkları için içerisinde patlamalar meydana gelmektedir.

4) Yıldızlar katı kütle içermezler. Gaz ve plazma karışımlarından oluşurlar.

5) Süper kütlesel yıldız olarak tanımlanan “Sagittarius A” kara deliği, Samanyolu Galaksisinde bulunmaktadır. Güneşten 100.000 kat büyük olduğu tahmin edilmektedir.

6) Astronotlara göre uzay, kaynak dumanı gibi kokuyor. Bu bilgi dolaylı olarak yıldızların kokusu hakkında bir fikir elde edebilmemizi sağlıyor.

7) Evrende toplam 10 sekstilyon civarında yıldız olduğu tahmin edilmektedir. Ekstra bilgi olarak, kırmızı yıldızlar görece küçük ve serindir. Beyaz ve mavimsi yıldızlar ise daha sıcaktır.

8) Gök bilimcilere göre Güneş, 4600 milyon yıl önce oluşmuştur ve 10.000 milyon yıl daha yok olmayacağı tahmin edilmektedir.

9) Her gün evrende yaklaşık 250 milyon yıldız oluşmaktadır. Evren dinamik bir şekilde büyümektedir bu bilgi ise reenkarnasyonu çürüten en önemli gerçekliktir.

Reenkarnasyon yazımı okumak istersen buraya tıklayabilirsin.

10) Yıldız kayması aslında bir meteor yağmurudur. Dünyanın yörüngesine giren kuyruklu yıldız parçaları, çekim kuvveti ve sürtünme ile yüksek sıcaklığa ulaşır, yanmaya başlar.