Herkese merhaba. Yaklaşık 8 ülkenin resmi olarak tanıdığı “Abhazya” hakkında birkaç bilgi vereceğim. Konunun siyasi kısmından tamamen uzaklaşarak bölge hakkında bilgiler vermek istiyorum, başlayabiliriz;

1994 yılında Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya, 7 şehirden oluşmaktadır, başkenti Sohum’dur. Bu ülkenin gelir kaynağının neredeyse tamamını turizm oluşturmaktadır. Daha detaylı bilgi vereceğim ama öncelikle “Buraya nasıl gidebiliriz?” bundan bahsetmek istiyorum. Abhazya’nın “Sukhumi” kentinde havaalanı bulunmaktadır ancak ülke tanınmadığı için bilet almak istediğiniz zaman “Kuzeybatı Gürcistan Sukhumi Havaalanı” olarak veya daha farklı isimlerde aramalar yapabilirsiniz.

Abhazya’da turizm, ülkenin coğrafi konumu ve doğal güzellikleri nedeniyle ön plandadır. Turistlerin bir kısmı “Ölmeden önce gidilmesi gereken yerler” listesinde buraya yer vermiştir. Ülkenin bir diğer ekonomi kaynağı ise “Tkuarçal” bölgesinde üretilen kaliteli kömürlerdir. Abhazya, değerli kömür ve mermer yataklarına sahiptir. Bunun dışında, tarihte de “İpek Yolu’nun denize açılan kapısı” olarak tanımlanmıştır. 

Biraz da kültürlerinden bahsedip yazımı sonlandıracağım. Birçok yazıda, Abhazya’da kadın-erkek eşitliğine gerçekten önem verildiği yazılmıştır. Ama daha net bir şey var, gerçekten kültürlerine çok düşkün insanlar hatta kendi kültürlerine “Apsuara” ismini vermişlerdir.

“Abhaz”lardan bahsedip “Çerkes”lerden bahsetmemek olmaz ama konu giderek daha çok detaylanacak bu yüzden başka bir yazıda bu konuya değinebilirim. Bunun dışında, “Akarmara Kasabası”ndan da bahsedemedim, bu kasaba da dünyadaki hayalet kasabalardan bir tanesi, şimdilik bu kadar, kendinize iyi bakın.