Akın Aslan Kimdir? Akın Aslan Röportajı

Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Normal biri olarak tanımlayabilirim. Genelde sessiz sakinim. Sakarım.

Sahnede anlattıklarınız tahmini olarak ne kadar zamanda sahnede anlatma aşamasına geliyor?

İlk yazdığım şeyler dışında tüm hikayeleri sahnede anlatarak geliştiriyorum. Bazen çok hızlı ilerliyor, bazen aylar sürüyor. İki yıl sonunda bakış açısını değiştirip farklı anlattığım şakam da oldu.

Akın Aslan Kimdir? Akın Aslan Röportajı

Günlük hayatınızda neler yapıyorsunuz?

Sahilde turluyorum, bisiklet sürüyorum, film izliyorum, kitap okuyorum, aklıma bir şeyler geldiğinde not alıyorum. Sahne olan günler zaten yoğun geçiyor. Biraz gitar çalabiliyorum.

Stand-up’a nasıl başladınız?

Yakın bir dostumun önerisiyle başladım. Birlikte yeni komedyenler keşfedip üzerlerine konuşuyorduk. Israr etti, bir gün bir açık mikrofon etkinliğinde şansımı denedim ve devam ettim.

Akın Aslan Kimdir? Akın Aslan Röportajı

Sahnede yaşadığınız en olumsuz durum neydi?

Sonuncusunu anlatayım. Tek kişilik gösterimin finalini yapmaya çalışırken biradan aldığım yudum boğazımda kaldı. Öne eğilip üç dört saniye bekledim. Seyirciler zannediyorum oyuna dahil bir şey olduğunu düşündüler. Birikmiş gaz mideme doğru inince rahatlayıp bir sonraki cümlemi söyledim. Gaz tekrar vurdu, bir yudum daha almak iyi bir fikir gibi geldi, maalesef öyle değilmiş. Elimden geldiğince sessiz bir şekilde geğirdim. Bunun oyuna dahil olmadığı anlaşıldı.

Komedyenliğin zor yanları nelerdir?

Bence en zor yanı düzenli olarak sahneye çıkmak zorunda olmak. Uzun vadede ruh sağlığınızı koruyabilmek. Bir de özgün ve komik olabilmek tabii.

Hayatınızda “dönüm noktası” diyebileceğiniz bir anınız var mı?

En yakın arkadaşımın vefatı diyebilirim. Tam olarak tanımlayamasam da hayata bakışımı tek seferde en derinden değiştiren olay bu olmuştur sanırım.

Akın Aslan Kimdir? Akın Aslan Röportajı

Stand-up yapmaya yeni başlayacak kişilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Seyirci odaklı düşünmeyin. Birilerinin size gülüyor olması, doğru yolda olduğunuzun kanıtı olmayabilir. Farklı şeyler üretmeye çalışın. Yazdığınız şakaların başkası tarafından yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Farklı türlerde kitap, film, şarkı, stand-up tüketin.

Ülkemizdeki insanların mizah anlayışını nasıl buluyorsunuz?

Çok komik arkadaşlarım, akrabalarım var. Twitter keza öyle. Mizah anlayışlarıyla ortaklık kurabildiğim bir sürü insan olduğunu da biliyorum. İyi tarafından bakıp iyidir diyeyim. Ancak ana akım üretimlere gülenlerle aynı fikirde değilim.

Sizi sevenlere söylemek istediğiniz veya eklemek istedikleriniz?

Beni sevdiğiniz için teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

Akın Aslan Youtube Kanalı

Akın Aslan Instagram Hesabı