Herkese merhaba. Barselona gezimden aklımda kalanları paylaşacağım. Kısa bir vlog çektim bununla ilgili yazının sonunda da izleyebilirsiniz.

1) Parc Ciutadella

Uzun yıllar Barselona kentindeki tek parkmış. Adını, şehir kalesinin (La Ciutadella) antik arazisi üzerine inşa edilmiş olmasından alıyor. Çok büyük ve güzel bir park olduğunu düşünüyorum, mutlaka uğramalısınız. Şanzelize caddesinin sonundaki zafer takına benzeyen bir yapı, burada da “La rambla” caddesinin sonunda var. Parc Ciutadella, bu zafer takına da çok yakın mesafede.

2) La Rambla – Barri Gotic

La Rambla caddesi, Barselona’nın en popüler caddesi. Bu cadde de sokak lezzetlerine rastlayabilirsiniz. Bunun dışında buradaki ara sokaklarda barlar ve kafeler mevcut.

La Rambla caddesi Barcelona şehrinin en merkezi cadddesi konumundadır. Bu cadde güneyde sahil ve Kristof Kolomb heykeli ile bitmekte, kuzeyde ise Katalunya meydanı ile son bulmaktadır. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda bulunan caddede oldukça fazla cafe, lokanta ve pub bulunmaktadır ve yılın her anı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Arabaların giremediği yürüyüş parkuruna sahip cadde İstanbul’daki İstiklal Caddesine benzemektedir.

Caddenin iki yanından trafik akarken, ortasında genişçe bir yürüyüş alanı mevcuttur. Çevresi alışveriş mağazaları ile doludur. Barselona’nın ünlü açık pazarı La Bouqeria da bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Cadde üzerinde ayrıca pek çok restoran, hediyelik eşya mağazası ve caddenin sahil tarafına doğru birçok kostümlü sokak eğlendiricisi mevcuttur. Para karşılığı bunlarla fotoğraf çektirmek mümkündür. (kaynak)

3) Casa Mila

Sanatsal mimari yapılara, hayranlık duyanların mutlaka görmesi gereken bir eser. Gerçekten çok estetik ve zor bir yapı olan Casa Mila’yı görmek, benim için eşsiz bir zevkti.

Casa Mila, 1906 – 1910 yılları arasında Antoni Gaudi tarafından tasarlanıp inşa edilen binadır. “La Pedrera” lakabıyla da bilinmektedir.

Gaudi, sanatsal fantezilerini doruk noktaya ulaştırdığı bu yapının inşaatını 1906-1912 yılları arasında tamamlamıştır. Yapı, daire ve ofislerden oluşan bir rezidans olarak tasarlamıştır ve Barselona’daki Modernist yapılar içinde daire daire satılmak üzere projelenen ilk örnektir. Binanın inşaat süresinin uzamasının sebebi özellikle belediyenin yapı kanunlarına uyumlu olmaması sebebi ile sık sık engellenmesi ve ceza kesilmesidir. Bu sebepten dolayı Gaudi baştaki orijinal projeyi bire bir yerine getirememiştir.

Sanatçı ön cephede dalgalı deniz ve deniz yosunları duygusu yaratmak istemiştir. Dökme demir balkon demirleri dalga efektinin daha güçlü biçimde algılanmasına yardımcı olur. (kaynak)

4) Casa Batllo

Casa Mila’ya yaklaşık 200-250 metre uzaklıkta olan Casa Battlo,  yine ispanyol mimar Antoni Gaudi’nin önemli yapıtlarından biri. Mutlaka bu yapıyı da görmelisiniz.

Günümüzdeki tasarım, daha önceden yapılmış evin 1904 yılında tekrar tasarlanması ile oluştu. Bizzat Gaudi binayı restore etti. Binanın yerel ismi Casa dels ossos (Kemiklerin Evi) olarak bilinir.

Casa Battlo, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Yapının en ilgi gören bölümü ön cephenin üst kısmında bulunan ve bir sürüngenin sırtını andıran dik, dar ve renkli Ejderha Sırtı’dır.

Çizim Odası, Gaudi üslubunun ön plana çıktığı Bacalar, evin arka bölümündeki teras ve arka cephe, yapı içindeki yemek odası, şömine odası ve çatı katı Casa Batllo ziyareti sırasında görülmesi gereken en önemli bölümler arasında yer alır.(kaynak)

5) Francesc Macia Anıtı

Francesc Macia, Katalunya’nın ilk devlet başkanı. Ben böyle biliyorum, ama yanlışsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Francesc Macià anıtı, Katalan devlet başkanı Francesc Macià’ya adanmış bir anıttır ve 25 Aralık 1991’de açılmıştır. Katalan başkentinin yeşil gökyüzündeki bir müze kompleksinin parçasıdır. Josep Maria Subirachs tarafından yapılmıştır .

6) Picasso Müzesi

Müzeyle ilgili birçok bilgi var. Mutlaka gezmeniz gereken bir yer olduğunu düşünmüyorum ama tabii ki merak edenler ve konuyla ilgililer için önemli bir yer. Dediğim gibi içerisindeki eserlere internet üzerinden de ulaşabilirsiniz.

7) Parc Güell

Parc Güell’i gerçekten çok merak ediyordum ama beklentimi karşılamadı 😀 İlk kez gelenler için güzel bir deneyim olacaktır. -Spor açısından- Galiba Barselona’nın en yüksek noktasında bulunuyor. Epey basamak çıkmanız gerekebilir. 😀

8) Sagrada Familia

Benim ekstra bir şey söylememe gerek yok buraya mutlaka gelin. Burası da Antoni Gaudi’nin eseri. İnanılmaz.

9) Camp Nou

İspanya’nın en büyük stadyumu. Tabii ki buraya da uğrayın 😀

-VLOG-

 

Kendinize iyi bakın!