Herkese merhaba. Paris’e gidenler veya gitmek isteyenler için şehrin en güzel 5 yerini ve kendi gezimden aklımdan kalanları  sizlerle paylaşacağım. Öncelikle şehre yakın bir konumda kalacak yer bulmanız gerekiyor. Gezginler için veya sadece uyumak isteyenler için hosteller daha mantıklı olabilir. Gecelik yaklaşık 30 euro’ya kalacak yerler bulabilirsiniz. 40-50 euro’ya da kahvaltılı, gayet güzel odalar rezerve edebilirsiniz. “Paris’teki En güzel 5 yer” listesini konumları düşünerek sıraladım. Yani bu sıralama ile gezerseniz, ulaşım konusunda biraz daha rahat edebilirsiniz. Şimdiden belirteyim “Notre Dame Katedrali”ni listeye almadım. Fakat gitmek isteyenler burayı da ziyaret edebilir çünkü oldukça popüler bir katedral.

1) Montmarte

Burası Paris’in en yüksek rakımlı tepesi. Hemen hemen her yeri görebileceğiniz, Paris’in en güzel manzaralarından birisine sahip olan bu tepeye çıkmadan Paris’ten ayrılmayın.

2) Sacre Coeur Bazilikası

Montmarte tepesine çıktıysanız zaten bu bazilikayı görmek zorundasınız. Yani ikinci bir noktaya gitmenize gerek yok. Monmartre ve Sacre Couer’u aynı başlıkta yazabilirdim fakat böyle daha doğru olacağını düşündüm. Sadece gezmeye giden insanlar için bu listeyi oluşturdum. Orada uzun süre kalacak insanların zaten böyle bir listeye ihtiyacı yok. 1870 yılında Fransa-Prusya savaşı sırasında iki katolik girişimci Fransa’nın Prusya saldırısından kurtulması halinde İsa’nın Kutsal Yüreğine adanmış bir kilise yaptırmaya ant içmiş. O kilise de bu kilise.

3) Şanzelize Caddesi ve Zafer Takı

Şanzelize caddesi dünyadaki en popüler caddelerden birisi olduğu için buraya uğrayabilirsiniz. Bu cadde yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda bir cadde ve caddenin sonunda -daha doğru batı kısmında- “Zafer Takı” bulunuyor. Bu anıt yine Paris’in sembollerinden biridir.

4) Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, sanatseverler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. “Mona Lisa”da bu müzede sergilenmektedir. Giriş fiyatı yaklaşık 30 euro civarındaydı.

5) Eyfel Kulesi

1887 yılında yapımına başlanmış, 2 yılda oluşturulan demir kule. Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilmiş, Paris’in hatta Fransa’nın sembolü olan turizm cazibesi. 2002’de 200 milyon turist ziyareti ile rekor kırmıştır.

Makaleyi burada noktalıyorum. Birkaç fiyat bilgisi vermem gerekirse ortalama 15 euro’ya normal bir yemek yiyebilirsiniz. Bunun dışında şehir içi ulaşım bilet fiyatı yaklaşık 2 euro. Aşağıya vlog’umu bırakıyorum. Bunun dışında soru sormak isteyenler de iletişim bölümünden ulaşabilirler. Sevgiler.