Halüsinasyon kelimesi muhtemelen hepimizin aklında, olmayan sesleri duymayı olmayan nesneleri görmeyi falan çağrıştırıyor. Gerçekten de öyle farklı bi durum yok 😀 Zaten bizler gibi hayali arkadaşlarıyla büyüyen çocukların bu durumdan çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Ben şarkıların, resimlerin, hediyelerin bile halüsinatif etkisi olduğunu düşünüyorum. Hani biriyle beraber ilk kez dinlediğiniz şarkıyı yıllar sonra duyduğunuzda ki hissin yoğunlaşması bile buna sebep olabilir bence. Neyse biraz daha ciddi bir şekilde bahsedeceğim:) Halüsinasyon normal şartlarda kesinlikle uykusuzlukla doğru orantılı bir durum. Genellikle gördüğünüz şeylere dokunamazsınız, eğer dokunuyorum diyorsanız korkarım şizofrensiniz. Buradan canım şizofrenlere sevgilerimi gönderiyorum.

Halüsinasyon görmek aslında o kadar anormal bi şey değilmiş krallar. Halüsinasyon görüyorum diye delirdim sanmayın hemen, sakin olun. Bir çok örnek var bununla alakalı mesela en bilinenlerden bir tanesini anlatayım. Bir tane teyze yanlış hatırlamıyorsam huzur evinde yaşıyor ve sürekli merdivenden inen bir çok insan gördüğünü söylüyor. Ama ne yazık ki huzurevi tek katlı. Sonra doktor geliyor, kadın doktora durumu anlatıyor. Doktor duyu kayıpları olduğu için beyninin böyle oyunlar oynadığını yani delirmediğini bunun bir sendrom olduğunu söylüyor. Kadın rahatlıyor ve düzeliyor her şey. Bu sendromda Charles Bonnet Sendromu.

**Gereksiz Bilgi** Bir çok sendrom var, sonuçta bu konularda uzman biri değilim ama ilgimi çekiyor araştırıyorum. Anton Babinski Sendromu var mesela görme engellisin ama bunun farkına varamıyorsun pffffff çok garip şeyler. Bu sendroma yakalanan biriyle tanıştım anlatamayacağım kadar ilginçti. Şöyle bir efsaneyi de aktarayım size. Genelde görme veya işitme engelli insanların çoğu halüsinasyon görüyor fakat bunu kendilerine itiraf edemiyor ya da halüsinasyon olduğunun farkına varamıyormuş. **Gereksiz Bilgi**

Bir çok sebepten dolayı halüsinasyon görülebilir. Şizofreni, epilepsi, parkinson, alzheimer, beyin tümörü dışında bazı ilaçlarlar, alkol ve yüksek ateşte halüsinasyon görmemize sebep olabilir. Çocuğunuz, yüksek ateşi varken havada uçan tavşanlar falan görürse onu sakinleştirin ve güvende olduğunu söyleyin, normal bi şey çünkü.

İnsanın başına her şey gelebilir ama bazı şeyler bizim elimizde. Bağımlılık yaratacak halüsinatif maddeler yani uyuşturucu ve türevlerini kullanmamalıyız çünkü krallar böyle şeyler kullanmaz. Halüsinasyonları görsel, işitsel, koku, dokunma, gustatuar, somatik olarak gruplara ayırabiliriz;

Görsel Halüsinasyon

Olmayan şeyleri görme veya olan şeyleri yanlış görme durumu. Görsel halüsinasyonlar basit veya kompleks olabilir. Basit olanlar ışıklar, çizgiler, desenler olabilir. Daha kompleks halüsinasyonlar daha canlı, biçimli ve anlamlı şekillerde olur. Öte yandan daha da spesifik halüsinasyonlar insan veya hayvan şeklinde, yüzlerin net seçildiği durumlardır. Ayrıca cüce gibi minyatür görüntüler de sıkça tecrübe edildiği bilinmektedir.

İşitsel Halüsinasyon

Halüsinasyonun en yaygın çeşidi, olmayan seslerin duyulması durumudur. Bazen fısıltı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumu deneyimleyen kişi genelde kendini eleştiren ve olumsuz konuşan sesler duyar. Bazen bu sesler kişiye emir de verebilir. Oldukça rahatsız edici bir durum ancak nötr seslerin olduğu durumlar da vardır. Sevdiği bir yakınını kaybeden insanlarda da görülebilir.

Koku Halüsinasyonu

Gerçekte var olmayan kokuların alınmasıdır. Bunlar genelde idrar, dışkı, çürümüş et, duman veya yanık kokusu gibi kötü kokulardır. Koku sistemindeki bir hasarın sonucu ortaya çıkabilir. Travma, beyin tümörü veya ilaçlara maruz kalmanın bir sonucu olabilir.

Dokunma Halüsinasyonu

Deri üzerinde böcek gezinmesi, batma, karıncalanma gibi gerçekte olmayan hislerdir. Hasta çoğu zaman böceklerin deri altında gezdiği düşünür. Genelde uyuşturucu kullanımı sonucunda görülür.

Gustatuar Halüsinasyon

Genelde hoş olmayan bir tat alma hissidir. Bu halüsinasyonlar çoğunlukla metalik tadındadır. Bazı tür epilepsi veya şizofreni belirtisi olabilir.

Somatik Halüsinasyon

Genelde iç organlar olmak üzere, vücutta meydana gelen ağrı, yanma hissi. Vücudunu ele geçirmeye çalışan hayvanlar ve midesinde gezinen yılanlar olduğunu söyleyen hastalar görülmüştür.

Gördüğümüz rüyaların, uyku ve uyanıklık arasındaki durumun, halüsinasyonların ve astral seyahatin arasında kesinlikle bir bağlantı var bu konuları tam anlamıyla birleştirebilirsem çok farklı bir yazıyla karşınızda olacağım. Kendinize iyi bakın, seviliyorsunuz.