Mutsuzların, keyif alma tomurcuklarını yitirenlerin ülkesi.

 

Anhedoni Nedir?

Anhedonia, kelimenin tam anlamıyla “zevksiz” anlamına gelen Yunanca bir terimdir. Zevk veya tatmin deneyimleyememe ile karakterizedir ve depresyonun ayırt edici özelliğidir. Aynı zamanda diğer bazı akıl sağlığı koşullarıyla da ilişkilidir.

Anhedonia ilgisizlikten farklıdır, çünkü ilgisizlik birçok düzeyde motivasyon veya enerji yatırımı eksikliğini ifade ederken, anhedoni belirli bir duygunun olmamasıdır: zevk. Bununla birlikte, ilgisizliğin bir işareti olabilir. Bir kişinin aynı anda ilgisizlik ve anhedoni yaşaması nadir değildir.

Çoğu insan, hayatının bir noktasında, eskiden onları heyecanlandıran şeylere olan ilgisini kaybedecektir. Ancak Anhedonia, bu kaybı sınırlarına kadar götürüyor; Müzik, seks, yemek ve sohbet gibi bir zamanlar heyecan uyandıran şeylerden zevk almak imkansız hale geliyor.

Bir kişi uzun süreli anhedoni yaşadığında, özellikle duygusal veya fiziksel yakınlık içindeyken artık bir zevk duygusu kazanmazsa, ilişki zorluklarıyla karşılaşabilir. Anhedonia ayrıca bir ilişki kurmayı daha da zorlaştırabilir; Örneğin, başkalarıyla vakit geçirmekten zevk almayan sosyal anhedonili bir kişi, sosyal bağlantılar kurmakta zorlanabilir.

Depresyona ek olarak, anhedoni, şizofreni, travma sonrası stres (TSSB), bipolar, anksiyete ve bazı demans türleri dahil olmak üzere çeşitli zihinsel sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Anhedoni Nedenleri

Bazı durumlarda, yaşam tarzı seçimleri anhedoni varlığını etkileyebilir. Erteleme ve motivasyonla ilgili sorunlar, artan anhedoniye katkıda bulunabilir, ancak bu katkıda bulunan faktörlerin kökenleri beyin kimyasında da olabilir. Uzmanlar, anhedoninin beyin aktivitesindeki değişikliklerle ve “iyi hissetme” hormonu olan dopamin üretememe veya buna yanıt verememe ile bağlantılı olabileceğine inanıyor. Yapılan bazı araştırmalar anhedoninin aşırı aktif bir prefrontal kortekse bağlı olabileceğini, bunun dopamin nöronlarını etkileyebileceğini gösteriyor.

Anhedoni Tedavisi

Terapi ve psikoaktif ilaçların bir kombinasyonu genellikle hem anhedoni hem de depresyon için en etkili tedavidir. Beynin ödülleri işleme şeklini değiştiren ilaçlar özellikle anhedoni için faydalıdır. Bazı insanlar da yaşam tarzı değişiklikleri ile bir gelişme yaşarlar. Örneğin, meditasyon, diyet değişiklikleri ve daha iyi zaman yönetimi, bazı kişilerin yaşamlarında daha fazla tatmin yaşamalarına yardımcı olabilir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri depresyon için ilk tercih edilen ilaçlar olsa da, başka ilaçlar da mevcuttur. Deksadrin gibi amfetaminler dopamin üzerinde etkilidir ve özellikle tedaviye dirençli depresyonun bir sonucu olarak kronik anhedoni olan kişilerde etkilidir.