Herkese merhaba. “İlk görüşte aşk diye bir şey olabilir mi? Bir insanı tanımadan nasıl aşık olabilirsin?” ekibine savaş açmak için yazıyorum bu yazıyı. İnsanın çok kompleks bir varlık olduğunu unutuyor bence bu ekip. Bizim 6. hissimizin ve diğer varlıklardan farklı bir enerjimizin olduğu apaçık ortada.

Bir kadın veya erkeğe ilgi duyup duymadığımıza sadece birkaç saniye içinde karar veriyoruz aslında. İlk görüşte aşk sanıldığı kadar saçma veya yanlış değil anlayacağınız.

Öncelikle bir kadın veya erkeğe ilgi duyup duymadığımızın kararını aslında saniyeler içerisinde ve tamamen beş duyumuzu kullanarak veriyoruz. Gördüğümüz birini beğendiğimizde de bu sefer istemsiz bir refleks olarak yakınlaşma dürtümüz devreye giriyor.

Sebebi çok basit; beynimiz görme haricindeki diğer duyularımızı da devreye sokmak istiyor. Ve birine yaklaştığımızda devreye giren ikinci ve belki de en önemli duyumuz koku alma duyusu. Fakat yaptığımız iş aslında karşımızdakinin parfümünü beğenmenin çok ötesinde… Birine yaklaştığınızda istemsiz olarak feromon (pheromone) hormonunun kimyasal sinyallerini algılıyoruz. Bu sinyaller sadece karşımızdaki insanın fiziksel durumu, genetik yapısı ve bize uyumluluğu konusunda beynimize bir fikir vermekle kalmıyor aynı zamanda ilk konuşmanın yani ilk etkileşimin başlamasına da ön ayak oluyor.

Bu da bizi üçüncü duyuya yani işitme duyumuza götürüyor. Hem kadınların hem de erkeklerin belirli frekanslardaki seslere daha hassas olduğu da bilimsel bir gerçek. Erkekler ağırlıklı olarak daha tiz ve geniş ses aralığına sahip kadınları, kadınlar da tam tersi kalın ve dar ses aralığına dahip erkekleri çekici buluyorlar.

Bu konunun bilimselliğinden uzaklaşarak yapmayı gerçekten sevdiğin şeyleri bul ve bunlara kendini ada.. Tabii abartmadan.. Kendini adarken yaydığın ışık kimin dikkatini çekiyorsa o kişi doğru kişidir ve inan bu yazıda bahsi geçen tüm testleri zaten geçmiştir.

7 Maddede İlk Görüşte Aşk

1) O güne böyle birini göreceğinizi hissederek uyanırsınız. Daha henüz başlangıçta farklı bir şeyler olduğunu sezersiniz.

good morning love GIFO gün diğerlerinden biraz farklıdır ve bunu daha başlangıçta hissedersiniz. Sabah uyandığınızda, içinizde size mutluluk veren bir hissiyat ile uyanırsınız. Enerjiksinizdir ve kendinizi çok iyi hissedersiniz. Farklı bir şeylerin olacağı daha o andan bellidir.

2) Kendinizi güzel/yakışıklı hissediyorsunuzdur.

beautiful beauty GIFO gün kendinize güveniniz tamdır. Aynaya baktığınız zaman kendinizi beğenirsiniz ve güne bu his ile devam edersiniz. Sokaklarda yürürken, iş/okul arkadaşlarınıza selam verirken, o gün sizde bir farklılık olduğu bellidir.

3) O kişi, gökten düşmüş gibi karşınızda beliriverir.

Hiç beklemediğiniz bir anda, her şey sıradan görünürken ve yaşamdan çok da bir beklentiniz olmadığı zaman, o kişi karşınızda beliriverir. Ne siz onun gelişini biliyordunuz, ne de o sizin. Fakat daha günün ilk anlarından itibaren, evren size bugün bir şeyler olacağını söylüyordu. Bunu hissedersiniz ve anın içinde kaybolup gidersiniz.

4) Karşınızdaki insanın diğerlerinden ne kadar da farklı olduğunu değil, direkt onun kendi varlığını hissedersiniz.

Grin Naya GIFKarşınızdaki kişi normal bir insan olsaydı ve ondan yalnızca hoşlansaydınız, derhal onun diğer insanlardan farkına odaklanırdınız. “O daha güzel/yakışıklı, o daha kibar/tatlı” gibi kıyaslamalarla onu yüceltirdiniz. Fakat aşk duygusu size bunu yapma şansı vermez. Doğrudan o insana odaklanırsınız. Onu o yapan şeyler, zaten onun herkesten farkını da size hissettirecektir.

5) Sizden uzaklaştığında sanki kendinizden uzaklaşmış gibi hissedersiniz.

good bye love GIF by Hallmark ChannelO an sona yaklaştığında zaten bunu hissedersiniz. Az sonra bitecektir..Siz buna hazırlanmaya çalışırken, o an gelip çatar. O kişi sizden yavaşça uzaklaşmaya başlar. Sizden uzağa attığı her adım, içinizden bir şeyleri alıp götürür ve sizi kendinizden de uzaklaştırır.

6) Bir anda içiniz yaşama umuduyla dolar.

will ferrell jump GIFÇok sürmeden içiniz harika bir umut duygusuyla dolar. Her şeyi unutursunuz ve hayatın ne kadar güzel olduğunu iliklerinize kadar hissedersiniz. Yaşamak harika bir deneyim dersiniz ve kendinizi şanslı hissedersiniz.

7) Sonraki günlerde kokusunu asla unutamazsınız, bakışlarını asla aklınızdan çıkaramazsınız ve onunla olma ihtimalini düşünmekten kendinizi alamazsınız.

think never forget GIF by Music ChoiceBundan sonraki süreç onu en küçük detaylarına kadar hatırlamakla ve ona aşık olduğunuz o anı zihninizde yüzlerce kez tekrarlamakla geçer. Onu deliler gibi istersiniz. Bir süre başka hiçbir şey düşünemezsiniz. Tüm o eski arzular bitip tükenmiştir, tek istediğiniz yalnızca tek O’dur. Bu sürecin sonunda ya çok mutlu olacak ve aşk dolu bir yaşama başlayacaksınızdır; ya da onu elde edememenin acısıyla hüzünlü günlere adım atacaksınızdır.