Bu röportajda harbi harbi büyük bir underrated kralla tanıştım. Epeydir severek dinlediğim “Kaç Canım Kalmış?” grubu ile röportaj yapmaya karar verdiğimde grubun solistinin bu kadar mütevazi olacağını ben de tahmin edememiştim. Yiğitcan Önal.. Kendisinin samimiyetine çok teşekkür ediyorum.

Öncelikle grubun doğuş hikayesini anlatabilir misiniz?

2012 yılında evdeki birkaç basit ekipmanla cover’lar kaydediyordum. Yaptıklarımı da sürekli arkadaşlarıma dinletip tepkilerini alıyordum. Baya bir deneme sonunda ‘Doymadınız’ parçası ortaya çıktı, içime sinince Soundcloud’a Kaç Canım Kalmış adıyla yükledim.

“Kaç Canım Kalmış” isminin çıkış kaynağı ne oldu?

Doymadınız’ı Soundcloud’a yüklerken bir isim lazımdı. Birkaç gün düşünüp “Kaç Canım Kalmış”ı buldum. O dönem çok oyun oynardım, oradan çağrışım yaptı sanırım. “Yeter kaç canım kalmış şurada?” gibisinden hayata sitem olarak yorumlayanlar da oldu, iki anlamı da güzel bence.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Aydın’lıyım. Liseye kadar orada okudum. Ailem hala orada. Üniversitede biraz da müzik yapma isteğimden dolayı İstanbul’a geldim. 6 yıldır da İstanbul’dayım.

Müzik ile tanışmanız nasıl oldu?

İlkokuldayken ablamın kafama sokmasıyla oldu biraz aslında. “Gitar kursuna git, gitar öğren” diye dürtüp duruyordu. 5. sınıftayken de bizim okulda gitar kursu açılacağını duyup kaydoldum. Başladıktan sonra hoşuma gittiğini fark edince üstüne düştüm, bu günlere kadar geldik.

Aileniz şarkıcı olmanıza karşı çıktı mı?

Biraz iş ciddileşmeye başlayınca herkes gibi, “Elinde bir altın bilezik olsun da, yanında müziği yine yap” kaygısı vardı, ama karşı çıkma derecesinde değildi. Zaten babamın üniversite zamanlarından kalan bir gitar geçmişi olduğu için hep destekledi.

Çocukluk hayaliniz neydi?

Çocukluk hayalim yönetmen olmaktı. Bizim evde bir Handycam vardı. Ortaokulda, lisede arkadaşlarımla bir şeyler çeker ederdik. Lisede Uykusuz dergisinin etkisiyle karikatüristlik hayali ortaya çıktı, 2-3 sene bir şeyler karaladım. Sonra bir şekilde müzik kontrolü ele aldı, diğer hayaller şimdilik rafa kalktı.

Günlük hayatınızda neler yaparsınız?

Günlük hayatım bu aralar biraz durgun. Yeni mezun oldum. Bir yandan yazılım kursuna gidiyorum. Tabii bir yandan yeni albümün kayıtlarıyla ve klip işleriyle uğraşıyoruz, onlar da bitmek üzere. Son düzlükteyiz artık, az kaldı 🙂

Sizi sevenlere söylemek istediğiniz veya eklemek istedikleriniz?

Size ve ekibinize Kaç Canım Kalmış adına çok teşekkürler, herkesi konserlere bekliyoruz 🙂