Menderes Türel, hakkında elbette birçok yazı var. Ben bu yazıyı yazarken başkanın, birçok insanın bilmediği taraflarından bahsetmek istedim. Kendisi hakkında çok efsane duydum ama doğruluğundan emin olmadığım için bunları paylaşamıyorum. O zaman yazıya aşağıya bıraktığım videoyu izleyerek geçebiliriz;

Menderes Türel’i birçok yerde gördüm ve sorular sordum, kendisi eleştirilere açık olduğu gibi başkan egosundan çok uzak cevaplar verdi. Başkanın piyano çaldığını ise, bir konserde Serdar Ortaç’ın “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısını söyledikten sonra “Sizin bilmediğiniz bir şey var? Başkanım bu şarkıyı şu an sahneye çıksa çalar.” demesi üzerine hafif baskıyla Menderes Türel’i sahneye çıkartmasının ardından öğrendim.

Menderes Türel, 11 Temmuz 1964 tarihinde Antalya’da doğmuştur. Siyasetçi kimliğinden önce gazeteci olan Menderes Türel, gazetecilik eğitimini İngiltere’de almıştır. Antalya’da Yeni İleri gazetesini kurmuştur. 1987 yılında yani 23 yaşındayken “Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü” tarafından araştırma ve inceleme dalında “Türkiye’nin En İyi Gazetecisi” seçildi.

Elbette aklıma gelmeyen birçok bilgi var ancak kendi gördüklerimden ve duyduklarımdan çıkarımlar yapmaya çalışıyorum. Akdeniz Üniversitesi’nde bir konuşmasında Antalyaspor’a belediye olarak yasal bir şekilde yılda 20 milyon TL katkıda bulunduklarını ifade etmişti. Bütçe yaratma konusunda gerçekten çok önemli işler yapan biri. Bunun dışında başkanın sporu çok sevdiğinden eminim. Antalyaspor’un ayakta kalması için Ali Şafak Öztürk ile beraber elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Ancak bana göre bunlardan daha önemli bir şey aktaracağım sizlere; yanlış hatırlamıyorsam Antalyaspor-Kayserispor Türkiye Kupası eleme maçında locada, işte o zamanın kulüp başkanları, yöneticileri vs. herkes kakara kikiri yapıyordu. Başkan geldi, selam verdi herkese, aman başkanımcılar vardır ya – yok buraya oturun yok elinizi öpeyim 😀 – bunları pas geçti ve tek başına önemsiz görülen bu maçı gerçekten bir taraftar gibi izledi. Gerçekten bu takımı bu şehri sevdiğini çok net bir şekilde hissetmiştim o gün.

Eylül 2003’te, Ebru Türel ile evlenmiş 28 Mart 2004’te ise ilk kez Antalya belediye başkanı olmuştur. 29 Mart 2009’a kadar süren ilk başkanlık sürecinin ardından 30 Mart 2014’te tekrardan belediye başkanı seçilmiştir. Aynı zamanda 24. dönem milletvekilidir. Antalya’da birçok projeye imza atmıştır, trafik sorununu büyük ölçüde çözmüştür bunun dışında Antalya’yı suyu en ucuz tarifeden kullanın şehir konumuna getirmiş ve su arıtma tesislerini artırarak belediye suyunu kaliteli hale getirmiştir.

2008’de diğer başkan profillerinin dışına çıkarak yani inkar etmek -enkaz edebiyatı vs.- yapmak yerine şehirdeki sivrisinek problemini üstlenmiş ve hatanın tamamen kendisinde olduğu açıklamıştır. İhaleleri sonuçlandıramadıkları için müdahalelerin geç kaldığını söylemiştir. Bu yapılan hataya rağmen doğruları söylediği için bu dönemde de halkın büyük kısmının takdirini kazanmıştır.

Bugüne kadar sayısız televizyon programına katılan Menderes Türel, iyi bir Antalyalı olduğunu her programda göstermiştir. 2008’de Hülya Avşar’a konuk olduğu programda Altın Portakal Film Festivali ve Antalya hakkında yaptığı açıklamalarla vizyonunu ortaya koymuş ve takdir kazanmıştır. Günümüzde ise kendisine karşıt siyasi görüşü savunan televizyon kanallarına da hiç çekinmeden konuk olmuştur.

Menderes Türel, başkanlığı boyunca çoğu belediye başkanından farklı bir yol çizmiş, siyasi rozetini bir kenarda bırakmış ve bütün Antalya halkının başkanı olmuştur. Örnek vermek gerekirse kendi siyasi partisinin kazanmadığı Konyaaltı’na en çok yatırımı yapmıştır. Bu ekstra bir durum değil, her başkan bunu yapmalı ancak her başkan bunu yapmadığı için bu durum ekstra bir durummuş gibi gözüküyor. Kendi belediye meclisi kadrosunda da birçok farklı görüşte insan bulunduran Menderes Türel, 2019 belediye seçimlerinde de adaylığını koymuştur.