Bilimde önemli yeri olan Michelson Morley Deneyi adlı konumuza geçmeden önce eter hipotezine değinmemiz gerekiyor. Bilim insanları uzun yıllar boyunca ışığın yayılmasıyla ilgili fikirler öne sürdü; onlara göre ışık bir ortamda yayılmalıydı, yani evren boşluktan meydana gelmemeliydi. Evreni dolduran bu maddeye esir veya eter madde adı verildi.

Michelson Morley Deneyi

Michelson Morley Deneyi

1881 yılında Albert Michelson ışığın dünyaya ulaşıncaya kadar geçtiği ortamlardaki hız farklarını ölçecek bir düzenek hazırladı. Bu düzenekte yarı geçirgen bir ayna bulunuyordu. Bu ayna ışığı hem yansıtıp hem geçirebiliyordu; yani ışığı iki parçaya ayırıyordu. Bu deneyde ışığın geliş açısını değiştirip aradaki farkı ölçmek amaçlandı. Aynalar yerleştirildikten sonra yansıyan ışık demeti karanlık ve aydınlık olarak bir girişim deseni ortaya çıkardı. Bu düzenek 90 derece döndürülürse girişim deseni az miktarda kayacak ve hız farkı ölçülecekti. Ancak hiçbir kayma gözlenmedi. Albert Michelson ve Edward Morley deneyi birçok kez tekrarladı. Farklı iklim koşullarında, farklı yerlerde, farklı zamanlarda tekrarlandı. Ancak sonuçlar değişmedi.

 

Deney Sonuçları

Buna göre iki ihtimal ortaya çıkıyordu. Birincisi; eter madde varsa ışıkla etkileşmiyordu. Ama böyle bir şey olması imkansızdı. Çünkü ışık veya herhangi bir madde bulunduğu ortamın hareketinden etkilenmek zorundadır. Bu yüzden ilk ihtimal ortadan kalktı ve geriye tek bir sonuç kaldı: eter madde yoktu. Michelson Morley deneyi olmayan maddenin olmadığını kanıtlamıştır ve eter hipotezini çürütmüştür. 

 

Albert Michelson (1852-1931)

ABD’li fizikçidir. Kendisi 2 yaşındayken Virginia City’ye taşındılar. Fakat daha sonra San Francisco’ya gittiler. Michelson burada 1869 yılında liseyi bitirdi. Başkan Grant tarafından Denizcilik yüksekokuluna çağrıldı. Mezun olduktan sonra iki yıl gemiyle gezdi. Daha sonra Amiral Sampson’un yanında akademide fizik ve kimya öğretmenliği yaptı. Kariyeri boyunca fiziğin çeşitli dallarıyla ilgilendi. Onun özel bir yeteneği olduğu anlaşılan optikte başarı sağladı. Daha sonra astronomi ile ilgilendi.

 

Edward Morley (1838-1923)

ABD’li fizikçidir ve kimya profesörüdür. 1838’de ABD’de New Jersey’de doğdu. Anne ve babası İngiliz kökenlidir. Hastalığı nedeniyle 1857 yılına kadar anne babası tarafından eğitildi. Daha sonra bir üniversiteye kabul edildi ve 1860’ta mezun oldu. 1869’dan 1906’ya kadar kimya profesörü olarak çalışmıştır. Albert Michelson ile 1887 yılında ışık saçan esirin varlığını kanıtlamak için deneylerini gerçekleştirdiler. 1923 yılında hayatını kaybetmiştir.

 

kaynak