Herkese merhaba. İnsanlar neden çocuklarının adına Satı veya Satılmış ismini koyar? Kimse çocuğunun adının kötü olmasını istemez değil mi? Yanlış düşünüyoruz, isteyebilirler.

Satı ve Satılmış, aslında şamanizm kökenli bir isim büyüsü geleneğinin günümüze yansıması. Eskiden doğumlar sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilmediği için ve yeterli sağlık kuruluşları bulunmadığı için her 5-6 çocuktan biri 1 yaşına gelmeden hayata veda ediyormuş.

Üst üste çocuğunu kaybeden aileler, kötü bir gücün çocuklarının ruhunu aldığına inandığı için çocuk doğar doğmaz onu başka birisinin evine götürerek büyütürlermiş. Böylece bebeğin canını alan kara gücü aldattıklarına inanırlarmış. Çocuk daha sonra ailesi tarafından satın alınırmış. Bu şekilde tekrar satın alınan çocuğun ismi satılmış, satılgan, satıvaldı, satındı, satkın olarak konurmuş.

İnanışın kaynağına göre yeraltındaki kötü erlik, çocukları çalmakta ve satmaktadır. Çocuklarının ölmemesini, yeraltına gitmemesini isteyen aileler çocuklarına bu isimleri veriyorlarmış. Bazı yörelerimizde ise çocuğu olmayanlar kaynak suların başında, ulu ağaçların altında veya türbelerde dilekte bulunup çocuğun buralara satılmakta olduğuna inanılır. Bu yöntemle çocuğu olduğuna inananlar çocuğuna erkek olursa Satılmış, kız olursa Satı ismini verirler.

Aslında ailelerin kötü ruhlara karşı yapmaya çalıştığı bir tılsımdır. “Varsın ismi kötü olsun ama hayatı güzel olsun.” dileğini taşır.