Spanx Nasıl Bulundu? Sara Blakely Kimdir?

Florida Eyalet Üniversitesi mezunu olan 25 yaşındaki Sara Blakely, 1996’da faks makineleri satan bir büro malzemeleri şirketinde çalışmaya başladı. Şirketin kıyafet yönetmeliği, kadınların külotlu çorap giymesini zorunlu kılıyordu. Blakely bundan rahatsızdı çünkü Florida’nın sıcak güneşi altında terlikle dolaşmayı seviyordu.

Bununla birlikte, külotlu çorabın üst kısmının onu daha zarif göstermesi ve iç çamaşırının çizgilerini gizlemesi hoşuna gidiyordu. Blakely giysiyi diz hizasının hemen üstünden kesmeyi denedi ama yürürken kumaş kendiliğinden yukarı toplanıyordu. Sonraki 5 yılı çeşitli malzemelerle denemeler yaparak geçirdi ve ardından patent başvurusunda bulundu. İcat ettiği spanx iç çamaşırı 3 yıl boyunca gittiği her imalatçı ve perakende mağazası tarafından reddedildi ama sonunda Highland Mills’in sahibi, iki kızının Blakely’nin iç çamaşırı beğenmesi üzerine üretim anlaşmasını onayladı. Spanx markası satışa sunulduğu ilk yıl 4 milyon dolar kazandırdı ve bugünkü değeri 1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Sara Blakely Kimdir?

27 Şubat 1971 tarihinde Clearwater, Florida’da dünyaya gelmiş amerikalı iş adamıdır. Biliyorsunuz ki erkekler, kadınlar ve adamlar vardır bu yüzden o iş adamı… Spanx’in kurucusu, Atlanta Hawks basketbol takımının hissedarı, Time dergisine göre dünyada en etkili 100 kişiden biri, Forbes’e göre dünyanın en güçlü 93. kadını… Aslan aslan…

Sara, bir avukat ve sanatçı çiftinin kızıdır. Bence inanılmaz zeki bir kadın, daha fazla köpürte köpürte anlatmayacağım size bu kadını çünkü aşık olmanızı istemiyorum. Plan şu arkadaşlar, kadının babası avukat bunu da avukat yapacaklar ama ne oluyor biliyor musunuz? Puanı yetmiyor.. Sara bir şey okuyor ama tam ne olduğunu anlamadım ben de iletişim gibi bir bölümden mezun neyse durun kadının puanı yetmemişti ya üç ay boyunca diyor ki ben Orlando, Florida’daki Walt Disney World’de çalışacağım. Ayrıca zaman zaman bu dönemde stand up komedyen olarak çalışıyor. Harika değil mi sizce de?..

Arkadaşlar evli ve 4 çocuğu var kocası da kim söyleyeyim mi? Jesse Itzler… Bu adam da deli. Adama bakın allahım yarabbim. Adam girişimci, yazar hatta Coca-Cola’nın bir kısmının hissedarı ve eski rapçi..
Eski rapçi de cacık yani. Neyse napalım…

Sara’ya dönüyorum. Sara çok zeki bir kadın demiştim ya mesela Spanx ismini nasıl koyuyor biliyor musunuz? Kodak ve Coca-Cola’nın dünyanın en tanınmış iki markası olduğunu ve her ikisinde de güçlü bir “k” sesi olduğunu biliyordu. Blakely, Kodak’ın kurucusunun bu sesi çok beğendiğini ve markanın adının başlangıcı ve sonu olduğunu ve daha sonra bu fikri temel alan bir sözcük yaratmaya çalıştığını söyledi. Blakely ayrıca, komedyen arkadaşları tarafından, “k” sesinin bir izleyicinin gülüşünün sağlanması için bir ticari sır olduğunu öğrendi. Ardından, trafikte otururken “Spanks” ismi aklına geldi ve kısa bir süre sonra, yaptığı araştırmanın yapılı ismin daha başarılı olduğunu ve daha da başarılı olması içine “k” yı “x” ile değiştirmeye karar verdi. Ticari marka olarak kaydoldu. Blakely daha sonra USPTO web sitesinde 150 dolar karşılığında “Spanx” ticari markasını satın almak için kredi kartını kullandı.

İşte kadın farklı düşünüyor. Şimdi milyarder. Kendi vakfı var ve kadınlar için girişimcilik eğitimleri veriliyor inanılmaz biri diyorum gerçekten öyle mesela vakfın başlama fonu ne kadar biliyor musunuz? 750 bin dolar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.