Merhaba arkadaşlar öncelikle saçın ve tırnağın yapısını bilmemiz gerekir böylece sorunun cevabına daha kolay ulaşacağımızı düşünüyorum. Saç ve tırnak keratin yapılıdır. Şu an keratin ne dediğinizi duyar gibiyim. Keratin, sadece bazı ökaryotik hücrelerde bulunan lifli, yapısal bir protein ailesinin genel adıdır. Yani saç ve tırnağımız bir nevi proteindir ve cansızdır. Cansız olduğunu anladığımıza göre keserken de herhangi bir acı duymayacağımızı anlamamız çok zor olmasa gerek.

Uzama kısmına gelirsek tırnak dibine gittikçe özellikle baş parmağımızda bakınca görebildiğimiz beyaz yarım ay şeklinde tırnak kökleri olarak adlandırdığımız bölgeler vardır ve bu bölgeler keratin üretir. Üretilen keratin diğer ölü hücreleri (diğer keratinleri) yukarı doğru iter ve tırnak uzamış olur.

Saçlarda da durum aynıdır tırnakta anlattığım gibi ancak bu konuyu araştırırken aklıma bir soru daha geldi. Ee saç uzuyor da neden kaş kirpik diğer kıllar o kadar uzamıyor? Onun da cevabını söyleyeyim hemen. Kılların uzaması 3 evreden oluşur. Anajen (büyüme) fazı, katajen (geçiş) fazı ve telojen (dinlenme) fazı. Anajen fazı saç kısmında çok uzun sürerken kirpikte, kaşta kısa olduğu için saç daha uzun süre uzayıp uzaması duruyorken kaşta veya diğer vücut kıllarımızda bu durum daha kısa süre uzayıp dinlenme dönemine (duraksama dönemine) geçiyor. Yani tamamen bu durumdan dolayı herhangi bir vücut kılımız saç kadar uzun olamıyor.