Herkese merhaba. Bu yazımda yalın üretimin tanımını yapacağım, belki ilerleyen günlerde daha detaylı bir makale yazabilirim. Yalın üretim, “lean manufacturing” veya “lean production” isimleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Yalın üretim, müşteri isteğine tamamen uygun, üretim tekniklerini esnek bir şekilde kullanarak optimum kaynakla, en kısa sürede, optimum kalitede hatasız bir şekilde üretimin gerçekleştirilmesine denir. Mühendis arkadaşlarım için en sade şekilde anlatmaya çalıştım, hemen hemen hepinizin anladığını düşünüyorum. Bunların dışında yalın üretimde her ne kadar müşteri isteğine yüzde yüz bağlı hareket edilse de genellikle “3E” kuralından da çokça uzaklaşılmadığını görüyorum. 3E kuralı, ekonomi, ergonomi, emniyet üçlemisinden oluşmaktadır. Ergonomi yerine bazı makalelerde estetik yazılmıştır ama ergonomi daha doğru bir tanım olacaktır.

Günümüzdeki çoğu fabrika esnek ve yalın üretime geçmek istemektedir çünkü hem müşteri açısından hem de fabrika açısından daha verimli bir teknik olduğu düşünülmektedir. Örnek vermek gerekirse, MAN Türkiye A.Ş.’de çalışan bir arkadaşım, müşterilerin isteğine bağlı olarak otobüs dizaynı yapmakta yani otobüsün koltuk sayısından, genişliğinden cam büyüklüklerine kadar birçok seçim müşterinin kendisine bırakılıyor. Hepinize kolay gelsin arkadaşlar, sevgiler..