Bu hikayenin duygusal yükü üzerindeki ofansif mizah açıkçası rahatsız edecek seviyeye geldi. Bu kadar yazı yazıyoruz müzikle ilgili, yıl 2020 olsa da bu büyük aşka da değinmek istedim.

“Kaan Tangöze – Ahu Paşakay” aşkı çok inişli çıkışlı olduğu için ilişki de yaşanan tartışmaların biraz fazla olduğu söyleniyor ama aynı zamanda da birbirlerini çok sevdikleri de apaçık ortada. Depresyona sürükleyecek kadar büyük tartışmalardan sonra Kaan, Ahu’nun gönlünü almak için şarkı yazıyor ve bu durumdan dolayı birçok şarkı Ahu için yazılmış. Hikaye çok derin olduğu için detaylarına başka yazılarda yer vereceğim.

“Duman” ikinci albümü “Belki Alışman Lazım”ı çıkardığı zaman Kemancı Bar’da bir tanıtım konseri yapılmasında karar kılınmış. Grubun, dönemin popüler mekanlarından biri olan Kemancı Bar’da ilk defa sahne alacağı gecenin sabahında Kaan ve Ahu kavga etmişler. Ama yine de bu kavganın sonucunda konsere gelmeme ihtimalini aklının ucuna bile getirmeyen Kaan Tangöze’nin gözleri tüm gece boyunca Ahu’yu aramış. Bilerek, Ahu’nun gönlünü almak için o güne kadar Ahu için yazdığı tüm şarkıları arka arkaya söylemiş. Kaan’ın tam “Bal” şarkısını söylediği sırada kulise haber gelmiş. Kırgınlık sebebiyle kalabalığın arkasından Ahu’nun kendisini izlediğini düşünen Kaan’a konser sırasında hiçbir şey söylenmemiş ve konser bitimi beklenmiş. Ahu Paşakay, o gece Kaan, Bal’ı seslendirirken dolabın demirlerine kendini bağlamış ve kendini asmış, intihar etmişti.

Sevgilisinin, intihar haberini konser bitiminde alan Kaan Tangöze, 15 gün boyunca evinden hiç dışarı çıkmamış ve kimseyle konuşmak istememiş. Bir süre sonra üzücü olayla ilgili sevgilisi için söylediği tek şey ise “Yarışmadı, yenilmedi, açık seçik sizle oynamadı, gerilmedi.” olmuş. “Ah”, “Haberin Yok Ölüyorum”, “Köprüaltı”, “Senin Gibi”, “Oje”, “Kırmış Kalbini” şarkılarını Ahu yaşarken Ahu’ya yazmıştı. Ölümünden sonra çıkardığı albümlerde de mutlaka Ahu’dan bir iz vardı. Kesin olarak bilinen Ahu’nun anısına yazılmış üç şarkı ise: “Melek”, “Seni Kendime Sakladım” ve “Yanıbaşımdan”.

Kaan Tangöze için Ahu’ya yazdığı şarkılar arasında en önemlisi “Bal”dı. Ahu’yla ilişkileri boyunca birbirlerine hep “Balım” diye hitap etmişler. Bunun da üstüne tam o şarkıyı seslendirirken Ahu’nun sessizce sonsuz bir yolculuğa çıkması Kaan’ı mahvetmiş. Kaan Tangöze, Kemancı Bar’da Ahu affetsin diye seslendirdiği Bal şarkısını bir daha seslendirmemeye ant içti. İlk defa bir iki yıl önce, Açıkhava Tiyatrosu’nda seyircilerin yoğun ısrarı ve Bal diye tempo tutmasının üzerine, seyirciye arkasını dönen Kaan, gökyüzüne kollarını açarak ve ağlayarak şarkıyı son defa söyledi.