“Dolu Kadehi Ters Tut” grubunun 6 Temmuzda çıkacak olan yeni single’ı “Anlamı Yok” şarkı sözleriyle beraber ilk kez yordama.com’da sizlerle. Bize bu samimiyeti gösterdiği için “Dolu Kadehi Ters Tut” grubuna teşekkürlerimi sunuyorum, bunların dışında gerçekleştirdiğimiz röportajı okumak isteyenler buraya tıklayabilirler. Yeni single “Anlamı Yok” alışılagelmiş “Dolu Kadehi Ters Tut” parçalarının aksine çok daha farklı, dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Dolu Kadehi Ters Tut’un yeni single’ı “Anlamı Yok” 6 Temmuz Cuma günü yayınlanıyor. Tamamen elektronik bir altyapı üzerine kurulan parçanın grup adına özelliği, ikilinin gitar kullanmadıkları ilk parçası olmuş olması. Şarkının beste ve sözleri Uğurhan Özay ve Mürsel Oğulcan Ava’ya ait, altyapı ise Mürsel Oğulcan Ava tarafından üretildi. Vokallerde her zamanki gibi Uğurhan, geri vokallerde ise Oğulcan var.

Şarkının Mix aşamasında Barış Ergün ile iş birliği yapan ikili, Master için ise Babajim İstanbul Stüdyoları’nda Adham Farid ile çalıştı.

Parçanın kapağı için ise grup, Voyager 1 tarafından çekilmiş olan “Pale Blue Dot” (Soluk Mavi Nokta) isimli fotoğrafı kullandılar. 1990 yılında dünyadan 6,4 milyar kilometre öteden çekilen fotoğrafta dünyayı ufak, soluk mavi bir nokta olarak görmek mümkün ve görsel, Carl Sagan’ın 1994 tarihli, “Soluk Mavi Nokta” isimli kitabının da kapağı olarak kullanılmıştı. İkili sade bir kapak hayal ettiklerini ve şarkının sözlerini de düşündüklerinde kısa süre içinde Soluk Mavi Nokta fotoğrafını kapak olarak kullanmaya karar verdiklerini belirtti.

An itibariyle yeni albüm çalışmasında olan grup, Anlamı Yok isimli parçaya özel bir önem verdiklerini ancak yeni tasarladıkları albümün bütünlüğü içine yerleştiremedikleri için single olarak çıkarmak istediklerini ve böylece müzikal anlamda bazı deneysel girişimler yapabildiklerini dile getirdiler. Dinleyicilerinin de bu girişimlerine olumlu tepki vereceklerini uman ikili, şarkıyla ve grubun geleceğiyle ilgili olarak oldukça heyecanlı.

Dolu Kadehi Ters Tut – Anlamı Yok

Yok, üzgünüm ama anlamı yok
Yaşadığımız hayatın hiç anlamı yok
Neden insanlar bunu anlamıyor
İlahi bir anlamı yok
Bize dair kozmik bi plan yok
Neden insanlar bunu anlamıyor
Zihnini boşalt ve demir at
Yelkenleri sal hadi bi rahat et
Tadını çıkar, açık denizlerin
Bak keyfine, yaşayacağın tek bi hayat
Hadi sar geceyi sabaha geri yak
Bırak boş kalsın kafa geri yat
Arın, kurtar kendini, bak sana sen bile diyosun; Ulan ya ben niye
Uğraşıp durmuşum bunca sene,
Söyleyin bana bunun anlamı ne ?
Bi şekilde buna bi dur demeli
Daha fazla böyle gitmemeli”
Uğraşıp durmuşun bunca sene
Söyliyim sana bunun anlamı ne
Bi şekilde buna bi dur demeli
Ve daha fazla böyle gitmemeli
Yok, üzgünüm ama anlamı yok
Yaşadığımız hayatın hiç anlamı yok
Neden insanlar bunu anlamıyor
İlahi bir anlamı yok
Bize dair kozmik bi plan yok
Neden insanlar bunu anlamıyor
Cennet vaatleri ve falan filan
At gitsin alayı yalan dolan
Özel olduğumuzu söyleyerek
Kandırdılar hepimizi yalan mı lan
Sanıyoruz gökler bizi çağırır
Atlas misaliyiz yükümüz ağır
Yürekler bir umut bekler ama
Dualar boşa kulaklar sağır
Buna rağmen güzel hayat
Yaşama değer
Ama sen yine de kutsal bir amaç arıyorsan eğer