Beyaz Geceler Nedir? St. Petersburg’un Beyaz Gecelerinde Neler Olur?

Rusya’daki Sankt-Peterburg‘da ya da bizim daha çok bildiğimiz adıyla St. Petersburg‘da yazın başında neredeyse hiç gece olmaz. Bu beyaz gecelerde çok sayıda kutlama ve konser düzenlenir. Neredeyse kimse uyumaz.

Beyaz Geceler, Kuzey Avrupa’nın en güzel dönemi olarak adlandırılıyor. 25 Mayıs’ta başlayıp 16 Temmuz’da sona eren bu dönemde, 22 Haziran günü en uzun gündüz süresine sahiptir. 22 Haziran’da gün 19 saate kadar uzuyor hatta daha kuzeye çıkıp kutup noktasına doğru gittiğinizde de 24 saat aydınlık bir hava ile karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden Kuzey Avrupa’da 22 Haziran günü birçok şenlik düzenleniyor. Rusya’nın eski başkenti St. Petersburg’da da festival havasında geçen bu dönemde insanlar konser ve gösterileri izleyip gece yarısından epeyce sonra sergilere gidiyorlar. Bu eğlenceler genellikle kentin 18. yüzyıldan kalan en güzel binalarında düzenleniyor.

St. Petersburg‘u görmek isterseniz şehri bu zamanlarda gezmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır çünkü bildiğiniz gibi kışın bu durumun tam tersi yaşanacak örneğin 22 Aralık günü, gün maksimum 6 saat olacaktır. Şehrin karanlığıyla baş başa kalmamak için beyaz geceler dönemini tercih etmeniz daha mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.