Ekip olarak yaptıkları işleri çok beğendiğimiz, hayatımıza gireli henüz uzun yıllar olmayan ama uzun yıllar beraber güzel işler çıkaracaklarına inandığımız “Birileri” grubu ile bir röportaj gerçekleştirdik. Hadi başlayalım;

Öncelikle grubun doğuş hikayesini anlatabilir misiniz?

2015 Yazında “Birileri” ismiyle müzik yapmaya başladık. Öncesinde farklı bir isimle zaten uzunca bir süredir birlikte çalan bir ekiptik, fakat biriken parçalar ve değişen tarz sıfırdan bir başlangıcı gerekli kıldı, “Birileri” de o başlangıcın adı oldu.

İdol aldığınız gruplar var mı varsa kimler?

“İdol ” aldığımız grup yok, severek dinleyip müziklerinden etkilendiğimiz grup ve sanatçılar var, bunlar da zaman içerisinde sürekli olarak değişmekteler. Erkin Koray şüphesiz büyük bir ilham oldu; Arctic Monkeys, Radiohead, Muse; Türkiye’den Sakin, mor ve ötesi, Fikret Kızılok… liste uzar gider. Şimdilerde de Men I Trust, Tame Impala, The Marías ilk akla gelenler.

BİRİLERİ Kimdir? BİRİLERİ Röportajı

Şarkılarınızın gerçek bir hikayesi var mı?

Şu ana kadarki şarkılarımızın tamamı solistimiz Jan Soykök tarafından yazıldı ve neredeyse hepsi onun kişisel deneyimlerine, dolayısıyla gerçek hikayelere dayanıyor.

“Birileri” isminin çıkış kaynağı ne oldu?

“Birileri” isminin çıkış kaynağı “elemanları belli olmayan bir grup kurma fikri” oldu. Böyle bir gruba verilecek en iyi isim “Birileri”ydi ama öyle bi grup kuramadık, isim de çok hoşumuza gitmişti, biz “Birileri” olalım madem dedik.

Grubun enlerinden bahsedelim.

En uykucu?

Genelde uyumuyoruz.

En konuşkan?

Emre

En şakacı?

Çağdaş ve Baturalp

En suskun?

Jan

En sakin?

Jan

Sizi sevenlere söylemek istediğiniz veya eklemek istedikleriniz?

Önümüzdeki ay “Yürü” isimli yeni teklimiz çıkıyor, en yakın zamanda onlarla yeniden bir araya gelip “Yürü”yü ve diğer şarkılarımızı birlikte söyleyebilmeyi umuyoruz.

INSTAGRAM