Calenture Nedir? Tropik Şiddetli Humma Belirtileri?

Calenture Nedir? Calenture, türkçe karşılığı tropik şiddetli humma olan hastalıktır. Tropik bölgelerde görülen deliryum hastalığına verilen ‘calenture’ ismi İspanyolcadan gelmektedir. İspanyolcada ‘calentura’ olarak yazılır ve kelime anlamı ‘sıcak olmak’ tır.

Kesin tarihi bilinememekle beraber 16. yüzyılda denizciler, ıssız adalarda uzun süre vakit geçirmek zorunda kalabiliyordu. Ne kadar yeterli yiyecek ve içeceklere sahip olsalar bile açık havada kalan kişiler sağlıklı kalmakta güçlük çektiler. Bu şekilde hayatını kaybeden denizciler artmaya başladı. Ve bunun sebebinin ne olduğu araştırılmaya başlandı. Uzun süre güneş altında kalmaları, sıcaklığın vücudun çalışmasını etkileyecek kadar çok olması sebep gösterildi. Cesur denizciler, bu hastalık artmaya başlayınca büyük endişe duydular. Tropikal şiddetli humma hastalığına kapılan kişilerin düşünme yetileri zamanla azalır. Ancak çok yoğun bir şekilde sadece bir şeyler düşünmeye devam ederler. O koskoca okyanusun tarlalara çayırlara dönüşünü izlerler bilinçaltının etkisiyle.

Calenture Nedir? Tropik Şiddetli Humma Belirtileri?

Calenture Belirtileri Nelerdir?

Uzun süren ateş çıkması sonucu kişi bilinç kaybı yaşar. Birkaç gün stresli ve huzursuz olan kişiye, sonrasında bilinci oyunlar oynayabilir. Halüsinasyon görme sayısı arttıkça bireyin rahatsızlığı geri dönülemeyecek duruma gelir. Kişi, halüsinasyon görmeye başlamadan tedavi altına alınmalıdır. Bu ateşin sürekliliği sonucu iskorbüt oluşabilir. İskorbüt hastalığı belirtileri ise şu şekildedir; halsizlik, her an kanayan diş etleri, ciltte morluk ve yuvarlanan yani dairesel şekilde dökülen saçlar. Ateş göz önüne alındığında muhtemelen denizi yeşil bir alan olarak görüyorlardı. Denizi sürekli çayır olarak gören denizciler denizi kaybettiklerini sanarak ruh bozukluğuyla beraber büyük bir endişeye kapılırlar. Çayır olarak gördükleri yere gitseler de suyu göremedikleri için korkunç bir durum haline gelir. Bu endişe onların dayanamayacağı kadar büyük olup sonunda hayatları son bulur.

 

Bu değişik hastalık hakkında çok az bilgi yer alıyor. Üzerinde fazla durulmamış olsa da ilgi çekici bir hastalık diye düşünüyorum. Mutlaka sadece denizcilerin değil sıcaklığın yüksek olduğu yerlerdeki insanlarda da görülmüştür. Ancak yeterli bilgiyle bunu ileriki zamanlara taşıyamadıklarını düşünüyorum. Siz de araştırma yapacak olursanız beni anlayacağınızdan eminim.

 

Aşağıda yer alan bölümden yorum yapabilirsiniz.

 

Kaynak 1

Kaynak 2