“Firuze” Şarkısının Hikayesi

İlk olarak Sezen Aksu’dan dinlediğimiz “Firuze” şarkısının sözleri aslında Aysel Gürel’e ait. Aysel Gürel ise bu şarkıyı kızı Müjde Ar için yazmış. Yani anlayacağınız üzere Aysel Gürel’e göre baharda yeşillerin rengini kıskandığı, dayanılmaz güzellikte, hüzün buğusu gibi olan kişi kızı Müjde Ar’mış.

Sezen Aksu’nun Anlatımıyla “Firuze”:

Firuze şarkısını ben dinlediğim anda üstüne atladım. Sözlerini yazmaya başladım. Atilla sürekli beğenmiyordu. Benim de böyle konularda hiç alınganlığım yoktur. Dışarıdan başka türlü görünür ama mesela Levent Yüksel’e şarkı yazıyorum, geliyor “Burası olmamış hiç” diyor. İçimden bir sinirleniyorum “Sıkıysa sen yaz” diyorum ama tabi Atilla Özdemiroğlu’na böyle bir şey söyleyebilmem mümkün değil. Atilla’ya telefon açıyorum, şahahe bir şey yazdım kanaatindeyim. Atilla sürekli şöyle cevaplar veriyor “Sonografik olarak burası böyle olmaz, prozedik olarak burası yanlış..!” Bir heves kırma uzmanı ama ben azimli bir kadın olduğum için yılmadım.

İçime iyice dert oldu. Zaten Aysel’le de hiç ayrılmıyoruz. En sonunda Aysel’e gel dedim “bu deli adam beni canımdan edecek”. Benim de tabi en genç zamanlarım. Böyle çok önemli şeyler söylemek istiyorum. Dünyanın en şahane kelimelerini yan yana getirmek istiyorum. Mucizeler yaratmak istiyorum. Sonra Aysel geldi. Beraber oturduk şarkının başına. Hatta Sezen Aksu Aile Gazinosu’nun ilk birkaç bölümünde benim sözlerimle, sonrasında Aysel’in Firuze’si olarak söylenmişti şarkı. Aslında Aysel, benim adımı nezaketen yazdırdı şarkıya. Birlikte yazdık gibi görünüyor ama Firuze, Aysel’in sözleridir”

“Firuze” Şarkı Sözü

Bir gün dönüp bakınca düşler
İçmiş olursa yudum yudum yıllarını
Ağla ağla firuze ağla anlat
Bir zaman ne dayanılmaz güzellikte olduğunu

Kıskanır rengini baharda yeşiller
Sevda büyüsü gibisin sen Firuze
Sen nazIı bir çiçek bir orman kuytusu
Hüzün buğusu gibisin sen Firuze

Duru bir su gibi bazen volkan gibi
Bazen bir deli rüzgar gibi
Gözlerinde telaş yIllar sence yavaş
Acelen ne bekle Firuze

Acılı bir bakış yerleşirse eğer
Kirpiğinin ucundan göz bebeğine
Herşeyin bedeli var güzelliğininde
Bir gün gelir ödenir öde Firuze

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.