Herkese merhaba. Yordama.com adına çeşitli organizasyonlarda ve seminerlerde bilim savunuculuğu yaptığımızın farkındayız. Umarım bu çizgide en kısa sürede çeşitli paylaşımlarımız olacak. Bilim alanında sitemizde sonuna kadar güvendiğimiz -“michelson morley deneyi”ni bile bir çırpıda anlatan- sevgili Fatih Kulaksız‘ın yaklaşık 6 aydır balikcisitesi.com projesi kapsamında içerik üreteceği bahanesiyle aramızda olmayışının üzüntüsüyle baş başa kalmış durumdayız. Bilimi, psikolojiyi, eğitimi, edebiyatı, müziği, denemeyi hatta balikcisitesi.com içeriğini de ben üretebilirim, her şey yolunda:) Para insanı değiştirir mi? Değiştiriyormuş arkadaşlar neyse biraz özel oldu ama sesimi duyurmam gerekiyordu, teşekkürler. Hadi şu psikolojik hilelerden bahsedeyim size;

1) Bir şeyi söyletmek istiyorsanız, sadece susun ve bekleyin

page celebs GIF

Bir soru sordunuz ve cevabını tam alamıyorsunuz. Göz teması kurarak sadece susun. Hiçbir insan tuhaf sessizliğe katlanamaz. Sizi konuşturmak için istediğiniz her şeyi verecektir.

2) Tam sayı kullanmayın

Gambade animation fun loop 3d GIF

Bu en popüler psikolojik hilelerden biridir. Bir kitap, film veya herhangi bir şey hakkında puanlama yapmanızı istediklerinde 5 üzerinden 3 demek yerine 3.25 deyin. Güven verici olmak için ideal yöntem.

3) Karşınızdakinin yapmasını istediğiniz bir şey hakkında seçme şansı bırakıyormuş izlenimi verip, aslında bırakmamak

Çok basit ama bir o kadar etkili bir yöntem. Örneğin, akşam yemeğinde asla bamya yemek istemeyen çocuğunuza, bir kaşık mı yoksa iki kaşık mı bamya yiyeceğini sorun. Çok büyük ihtimalle bir kaşık bamya yemeyi tercih edecek.

4) Hatırlamak istediğiniz bir şey için çağrışım yaratmak

dominique swain lolita GIF

Daha önce hiç izlemediğiniz bir filmi izlerken, daha önce hiç oynamadığınız bir oyun oynayın. Artık o filmi izlerken aklınıza o oyun, oyunu oynarken de aklınıza o film gelecek. Benzer bir taktiği sınava hazırlanırken de yapabilirsiniz. Sınavınıza çalışırken sakız çiğneyin, sınav sırasında da aynı tatta bir sakız çiğneyin. Cevapları daha kolay hatırlayacaksınız.

5) Sizi izlediğini düşündüğünüz ama emin olamadığınız biri varsa;

zzz ok GIF by Jim Gaffigan

Esneyin. Sonra şüpheliye göz atın. O da sizden sonra esnemişse, artık sizi izlediğine dair önemli bir kanıtınız var. Esnemek bulaşıcıdır, tıpkı saate bakmak gibi. Aynı yöntemi saate bakarak da deneyebilirsiniz.

6) Esprileri savuşturma yöntemi;

hip hop lol GIF by Man Of The People with Pat Tomasulo

Toplum içinde sizinle veya arkadaşınızla ilgili espri yapan biri olduğunda onu duymamış gibi yapın ve söylediklerini tekrar etmesini isteyin. İkinci kez söylediğinde yine duymadığınızı ve yine tekrar etmesini isteyin. Hiçbir espri 3. kez yapıldığında komik olmaz.

7) Sonunu düşünen kahraman olamaz tekniği

netflix christmas GIF by NailedIt

Başarmak istediğiniz bir konu varsa, çalışmanızın sonunu hayalinizde canlandırmayın. Bunun yerine sürecin kendisini hayal edin ve başardığınız zaman gelecekteki etkilerini hayal edin. Bu daha sıkı ve istekli çalışmanızı sağlayacak.