Müziğin Üzerimizdeki Büyülü Etkisi

Araştırmalarımı aktarmadan önce kendi fikirlerimi söylemek istiyorum. Bence müzik büyüdür. Madde olmamasına rağmen uyarıcı ve halüsinatif etkisi olduğuna inanıyorum. Hayal gücünü tetikleyen en güçlü etki araçlarından olan müziğin fikirlerimize bile şekil verdiğini düşünüyorum. Bunlar dışında bence bazı şarkıların kokusu bile var. Otobüs yolculuklarında vs. dinlediğimiz şarkıların etkisiyle farklı düşüncelere dalmamız, surat ifademizin bile değişmesi bunun bir büyü olduğuna sizi de inandırmıyor mu? **gereksiz bilgi** Uzun otobüs yolculuklarında genelde uyumamızın sebebi şoförün muhteşem şoför olmasından kaynaklanmıyor, havalandırmayı kapatıp içerideki oksijeni azaltmasından kaynaklanıyor. Bir nevi bayılma diyebiliriz. **gereksiz bilgi**

Şarkı Söylemek İnsanları Bir Araya Getirir

Müzik kesinlikle sosyal bir aktivitedir bu sebeple birlikte müzik yapmak kaynaşmanın, bir araya gelmenin en kolay yollarından biridir. Sokakta müzik yapan, şarkı söyleyen insanların etrafının bir anda kalabalıklaşması, hayatta konsere gitmeyecek insanların bile kalabalığa katılması, garip bir şey gibi gelse de aslında değil, arkadaşlar büyü diyorum büyü. Finlandiya’da yapılan bir araştırmada koro gibi beraber yapılan müzik aktivitelerine katılan çocuklar okul hayatlarından daha çok memnun olduklarını belirtmişler.


Evrencan Gündüz’ün ilk sokak konserlerinden..

Kalp Üzerindeki Etkisi

Stres ve kaygıyla başa çıkmaya yardımcı olan müziğin bu yolla koroner kalp rahatsızlıklarında da olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Yaklaşık 1500 hasta ilen yapılan çalışma sonucuna göre müzik dinlemek hastaların kalp atış hızını, kan basıncını ve kaygı düzeylerini düşürme konusunda etkili olmuştur.

Hüzünlü Melodiler Modumuzu Yükseltiyor


Hüzünlü şarkılar deyince ilk akla gelen isim Ahmet Kaya’dan bir Azeri türküsü “Sensiz Yaşayabilmirem”

Gerçekten de yükseltiyor, yani bunun farkına varmışızdır. Tomoko Kawakami ve arkadaşlarının yürüttüğü çalışma sonucuna göre hüzünlü müzikler pozitif ve negatif duyguların bir karışımını oluşturduğu için insanlar tarafından eğlenceli bulunuyor. Müzik dinlerken negatif duyguları algılayabiliyor ama güçlü bir şekilde hissetmediğimiz için hüzünlü müzikler bile duygu durumumuza olumlu etki ediyor.

**gereksiz bilgi** Tomoko Kawakami, japon seslendirme sanatçısıdır. Seslendirme üzerine çalışmalar yapan insanların tanıdığı bir isimdir. 2011 yılında 41 yaşında yumurtalık kanseri nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. **gereksiz bilgi**

Yüz İfademizin Değişmesini Sağlıyor

15 saniye gibi kısacık bir süre bile dinlediğiniz müziğin algılarınızı değiştirmesine yetebiliyor. Bir araştırmaya göre mutlu melodiler diğer insanların yüzlerini daha mutlu algılamamıza neden olurken mutsuz müzikler de tersi bir etki yapıyor. Bu etkiler değerlendirilen ifade nötr iken daha belirgin oluyor. Diğer bir deyişle insanlar dinledikleri müziğin özelliklerini çevrelerindeki insanların yüzlerine yansıtıyorlar. Şarkının sözlerini bilmeseniz bile bu etki oluşabiliyor.


Najwâ Fârûk’un “Mevcu’ Galbî” şarkısı. Şarkının hüzün içerdiği melodisini duyduğumuzda bariz ortada.

Müziğin Rengi

Müzik dinlemek insanları belli renkleri düşünmeye iter. Kültürler arası yapılan bir çalışmada katılımcılar koyu renkli renkleri hüzünlü müziklerle ilişkilendirirken daha canlı renkler hareketli müziklerle ilişkilendirilmiştir.

Müzik görme yeteneğini geri getirebilir mi?

Felç geçiren insanların %60’a yakınında beynin görmeyle alakalı bölgeleri zarar görmektedir. Bu durum kişilerin gördükleri objelerin beynin zarar gören bölgesinde yansımasını oluşturamamasına neden olabilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar hastaların favori müziklerini dinlediklerinde görsel yeteneklerinin bir kısmının geri geldiğini göstermiştir. Bu sebeple felç geçirmiş hastaların tedavisinde müziğin önemli bir yeri vardır. Bunun dışında alzheimer hastaları üzerinde de olumlu yönde etkisi olduğu gözlenmiştir.

Müziğin Bebekler Üzerindeki Etkisi

Bebekler duydukları müziğe daha ritmik tepkiler verirler ve müziği konuşmadan daha ilgi çekici bulurlar. 2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre bebekler farklı tip müziklerle kendiliklerinden dans etmekte ve bu aktivitelerini gülümseyerek gerçekleştirmektedirler. Belki de müziğin etkisi gerçekten genlerimize işlemiştir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.