"Şekersiz" Kimdir? "Şekersiz" Grubu Röportajı

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Şekersiz 2015’in sonunda kurulmuş, alternatif slow müzik yapan, 4 üyeye sahip, singer/songwriter geleneği ile müzik üretimlerini sürdüren genç bir müzik grubudur.

Grup üyelerinin müzikle tanışma hikayesi ne zaman başladı?

Yunus Emre: 9 yaşımdan beridir şarkı yazıyorum. Lise dönemimde de gitar öğrenmeye başladım ve ondan sonra hiç bırakmadım müziği.

Eray: Yaklaşık 12-13 yaşlarımda iken dükkanımızda süs olarak kullanılan bir gitarın tellerini kurcalayıp bir şeyler çalmaya çalışmıştım. Babam da bunu görüp merakım olabileceğini düşünmüş ve doğum günümde bana klasik gitar aldı. Bu vesileyle müzik ile yakından tanışma fırsatım oldu.

"Şekersiz" Kimdir? "Şekersiz" Grubu Röportajı

Kazım: Küçük yaşlardan beri ilgim vardı fakat bunu eyleme dökmem biraz zaman aldı. Tabi bunda çevrem de etmen oldu. Memleketim İzmir-Tire’de 19-20 yaşımda başladım diyebilirim çünkü o zaman bir davul almıştım ve arkadaşlarım ile bir müzik grubu kurup kafelerde, barlarda çalmaya başlamıştık. Zaten sonra da üniversite döneminde üstüne koyarak devam ettim.

Kubilay: Lise dönemlerimde Linkin Park – A Place for My Head şarkısını duymamla başladı diyebilirim. Çok fazla yabancı rock dinlerdim fakat bahsettiğim şarkıyı duyduktan sonra kendime direkt “Bir gitar alıp bu şarkıyı çalmalısın” dedim. O dönemde arkadaşımın bir bas gitarı vardı ve öncelikle şarkıyı öğrenip bas gitar üzerinde çalmaya çalıştım. Çok hoşuma gidince de kendime bir elektro gitar aldım ve müzik maceram tam anlamıyla başlamış oldu.

"Şekersiz" Kimdir? "Şekersiz" Grubu Röportajı

Grubunuzun doğuş hikayesini anlatır mısınız?

Ben(Yunus Emre) üniversite için Kocaeli’ye gittim ve orada müzik kulübünde grup davulcumuz Kazım ile tanıştık. Bir müzik grubu kurabilmek için belli bir süre mücadele ettik ve bazı denemelerden sonra ekibe şimdiki gitarist arkadaşlarımız Kubilay ve Eray’ı katıp uyumlu bir dörtlü oluşturduk. Önce Kocaeli’de öğrencilerin takıldığı genç barlarda cover parçalar çalarak işe başladık ve bu ısınma sürecinden sonra asıl hedefimiz olan orijinal parçalar kaydetme alanına yönlendik.

“Şekersiz” isminin çıkış kaynağı ne oldu?

Şekersiz, grubun adıyla yayınlanan tüm parçaların tarzına ithaf yapan güzel bir sözcük, bizi yansıtıyor.

Şarkılarınızın gerçek bir hikayesi var mı?

Şarkıların bazıları beni, bazıları onu bazıları ise sizi anlatıyor. Hepsi gerçek. Bazıları yaşanmış, bazıları ‘’henüz’’ yaşanmamış…

Günlük hayatınızda neler yaparsınız?

Günlük hayatta sıradan ve sakin yaşayan insanlarız diyebiliriz. Dördümüzün de ana işi genel olarak müzik.

"Şekersiz" Kimdir? "Şekersiz" Grubu Röportajı

Grubunuz için “dönüm noktası” diyebileceğiniz bir anınız var mı? Varsa nedir?

2019 yılında şarkıların kayıtlarını hızlandırmak ve maliyetlerini düşürmek için home studio kurduk. Bu kesinlikle dönüm noktamızdır. Dinleyicilerimize daha seri ve daha içimize sinen parçalar sunmaya başladık.

Son olarak grubun enlerinden bahsedelim.
En uykucu?

ERAY

En konuşkan?

KAZIM

En sorumsuz?

YOK DİYELİM :))

En şakacı?

EMRE

En sakin?

KUBİLAY

En çabuk sinirlenen?

KAZIM

“Şekersiz” grubuna, röportaj teklifimizi kabul ettikleri için teşekkür ederiz.

Şekersiz Grubu Instagram Hesabı

Şekersiz Grubu Youtube Hesabı